Tylko na przejazdach kolejowych w trakcie ubiegłorocznych wakacji kierowcy spowodowali 39 wypadków. W tym roku w regionie doszło do czterech takich zdarzeń. PKP Polskie Linie Kolejowe kolejny raz rozpoczyna program "Bezpieczne piątki": przeszkoleni pracownicy oraz służby będą sprawdzali, czy kierowcy przestrzegają zasad bezpieczeństwa.

Wyobraźnia kierowców zdaje się nie mieć granic. Nie tylko wjeżdżają na tory na ostatnią chwilę, ale bez wahania przejeżdżają pod zamykającymi się rogatkami. Zdarza się, że wyłamują szlabany. Poza wyłączeniem rozsądku, najczęstszym grzechem kierowców jest ignorowanie znaku „Stop”. Uwięzieni pomiędzy szlabanami, jesteśmy w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ale do takiej sytuacji może dojść nie z naszej winy – wtedy, gdy samochód nagle zgaśnie.

Kolejarze przypominają, że specjalna żółta naklejka może uratować nam życie. Dzwoniąc pod numer alarmowy, wystarczy podać numer skrzyżowania.

Na 14 tys. przejazdów w całej Polsce umieszczono takie naklejki. Znajdują się po wewnętrznej stornie rogatki lub krzyża św. Andrzeja. W razie niebezpieczeństwa wystarczy podać dyżurnemu numeru 112, numer skrzyżowania. Zwiększamy w ten sposób szansę na zatrzymanie nadjeżdżającego pociągu w bezpiecznej odległości. Pod żadnym warunkiem nikt nie może pozostać w pojeździe. „Wiedział pan o tych nalepkach żółtych?” – pytamy jednego z kierowców. - Tak, ja słyszałem już o nich - zapewnia kierowca.

Nie wszyscy kierowcy jednak mają taką wiedzę, stąd specjalna akcja PKP PLK. Podczas "Bezpiecznych piątków" do kierowców oraz pieszych trafi kilkadziesiąt tysięcy takich ulotek, które zawierają informacje, jak zachować się w razie niebezpieczeństwa. - Popieram. Trzeba ludzi uświadamiać, żeby bezpiecznie przejeżdżali, także jak najbardziej fajna akcja - dodaje inny.

W trakcie ubiegłorocznej edycji "Bezpiecznych piątków" przeprowadzono ponad pół tysiąca akcji. Rozdano 44 tys. ulotek a Straż Ochrony Kolei udzieliła blisko 1,5 tys. pouczeń. Wystawiono niespełna 400 mandatów i przeprowadzono prawie 400 kontroli trzeźwości. - Ponieważ dzisiaj zaczynają się wakacje, wiele młodzieży, my sami, wyruszymy na wypoczynek i w ramach wakacji, w ramach kampanii "Bezpieczny przejazd" rozpoczynamy dzisiaj kolejną akcję PLK - informuje Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor biura bezpieczeństwa PKP PLK.

Akcja będzie prowadzona we wszystkie wakacyjne piątki na przejazdach kolejowych w całej Polsce.