Średniowieczna kamienica naszpikowana nowoczesnymi technologiami. Dom Kopernika w Toruniu czeka na turystów po gruntownym remoncie. Już od soboty będą oni mogli oglądać nowoczesną, interaktywną ekspozycję.

Sława Kopernika jest magnesem, nieustannie przyciągającym do jego kamienicy setki tysięcy turystów rocznie. Teraz muzeum zyskało nowe oblicze. - Najbardziej spektakularne jest to, że ten dom pozostał takim jakim jest, zabytkiem klasy "0". To jest jeden z lepiej zachowanych późnośredniowiecznych domów, w północnej części Europy - chwali się Michał Kosiński, kierownik muzeum.

Nowa wystawa skupia się na dorobku słynnego astronoma. Do dyspozycji zwiedzających jest wiele elementów interaktywnych takich, jak kino 4D, czy hełmy przedstawiające wirtualną rzeczywistość. - Przenosimy Kopernika w XXI wiek. Myślę, że na to czekał ten nasz wspaniały człowiek, rewolucjonista - uważa Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Prace w oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu rozpoczęły się we wrześniu 2017 r. Remont był możliwy dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z programu "Toruńska Starówka". - Muzeum Okręgowe prowadziło tę rewitalizację bardzo sprawnie. Dzięki środkom Unii Europejskiej, dzięki decyzji pana ministra Piotra Glińskiego, projekt jest dofinansowany ze środków unijnych - wyjaśnia Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Oficjalne otwarcie Domu Kopernika dla zwiedzających odbędzie się w sobotę.