1 lipca wchodzą w życie zmiany, które mają ułatwić osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności korzystanie ze świadczeń medycznych. Do lekarza specjalisty taka osoba będzie mogła pójść bez skierowania. Łatwiej uzyska refundację na sprzęt ortopedyczny. Udogodnienia wprowadza w życie nowa ustawa. Na realizację świadczeń Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymał dodatkowe pieniądze z budżetu państwa.

Rozdzwoniły się telefony w Narodowym Funduszu Zdrowia. Zainteresowanie wzbudziły zmiany w opiece zdrowotnej nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Od 1 lipca takie osoby nie mają już stać w kolejce do lekarza specjalisty. Zostaną przyjęte poza kolejnością i bez skierowania. - Oznacza to przyjęcie pacjenta w dniu zgłoszenia, ale jeżeli nie jest to możliwe, to w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej należy przyjąć pacjenta w czasie nie dłuższym niż siedem dni roboczych od dnia zgłoszenia pacjenta - informuje Nawrocka Barbara, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Taka osoba będzie też uprzywilejowana w oczekiwaniu na rehabilitację. Tu potrzebne będzie skierowanie. O częstotliwości zabiegów zdecyduje lekarz.

Zmienią się też zasady refundacji sprzętów ortopedycznych czy środków pomocniczych, takich jak wózki inwalidzkie lub balkoniki dla osób starszych. Do tej pory taki sprzęt, np. wózek należał się raz na 5 lat. - Jeżeli taki wózek się zepsuje, nawet po pół roku taka osoba udaje się do lekarza, lekarz wypisuje nowe zlecenie i my z automatu będziemy refundować taki sprzęt - wyjaśnia Łukasz Pyszka z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Zwiększy się też refundacja na pieluchomajtki. Do tej pory lekarz mógł wypisać miesięcznie do 90 sztuk. - Od 1 lipca mogą kształtować taką ilość dowolnie, w porozumieniu z pacjentem, po ustaleniu jego potrzeb. Może to być 100 sztuk, może być 200 sztuk – zależy, jakie są potrzeby danego pacjenta miesięcznie - podkreśla Monika Kamińska z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Od ich liczby będą zależały limity refundacji: przy 90 sztukach refundacja wyniesie 63 zł, przy 180 będzie trzykrotnie wyższa. Dokumentami uprawniającymi do korzystania z ułatwień, są orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne równorzędne dokumenty.