Na ten moment czekało ponad 12,5 tys. maturzystów z Kujaw i Pomorza. Uczniowie poznali wyniki egzaminu dojrzałości. Jest gorzej niż w ubiegłym roku: matury nie zdało 22 proc. osób. To więcej niż średnia krajowa. W całej Polsce nie zdał co piąty maturzysta. W Kujawsko-Pomorskiem uczniowie poradzili sobie gorzej niż w ubiegłym roku z matematyką, językiem polskim i angielskim.

Dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy to był dobry początek dnia. - Jestem bardzo zadowolony. Te wyniki dają mi spokojnie indeks na studia - nie kryje jeden z maturzystów. - Póki co, bardzo dobrze, ale zawsze jest taki niedosyt. 98 proc. tylko z matematyki podstawowej miałem - dodaje inny. Na 187 maturzystów, nie zdała w „szóstce” jedna osoba. - Ta osoba nie poradziła sobie z pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Nie wiemy, co się stało - przyznaje Magdalena Pawlak, zastępca dyrektora ZSO nr 6.

Na gratulacje mogli liczyć także uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. - Jestem zadowolony. Na tyle ile mogłem, napisałem - mówi jeden z maturzystów z „elektronika”. W tej placówce, tegoroczna zdawalność jest taka sama jak w ubiegłym roku. - Na 181 absolwentów, którzy przystąpili do matury, jedna osoba nie zdała. W ubiegłym roku było tak samo - informuje Roman Wojciechowski, dyrektor ZSElektronicznych w Bydgoszczy.

W regionie lepiej poradzili sobie uczniowie liceów, gorzej absolwenci szkół technicznych. - W liceach ogólnokształcących ta zdawalność jest wyższa - 83 proc. odebrało świadectwa dojrzałości. W technikach tylko 70 proc. zdających uzyskało świadectwo - podsumowuje Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

W województwie kujawsko-pomorskim do egzaminu dojrzałości w tym roku przystąpiło łącznie ponad 12,5 tys. osób. 78 proc. z nich zdało. To o blisko 2 proc. mniej niż rok temu. - Zdawalność jest niższa z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Również uzyskane wyniki są troszeczkę niższe. To, co musi cieszyć, to to, że lepiej zdajemy język angielski niż w kraju - zauważa Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

W regionie, matury nie zdało ponad 2,7 tys. uczniów, a więc 22 proc. wszystkich maturzystów. To powyżej średniej krajowej. W całej Polsce egzamin dojrzałości oblał co piąty maturzysta. Najgorzej wypadła matura z matematyki.

Ci, którym się nie powiodło, mają szansę na poprawę egzaminu w sierpniu. Na Kujawach i Pomorzu to ponad 15 proc. zdających.