Wakacje to czas odpoczynku, ale zarazem doskonały moment na zrobienie badań profilaktycznych. W tym roku z bezpłatnej mammografii i cytologii skorzystało już blisko 30 tys. mieszkanek regionu. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje pięć programów profilaktycznych. Są one także skierowane do palaczy papierosów czy osób z chorobami układu krążenia. Badania są bezpłatne i nie trzeba mieć na nie skierowania.

Katarzyna Piotrowska-Juszczyk pamięta o cyklicznych badaniach profilaktycznych. - Profilaktycznie chodzę na cytologię do mojej ginekolog i pamiętam o tym, żeby namówić na to moją mamę i ciocię, bo one nigdy o tym nie pamiętają - przyznaje Katarzyna Piotrowska-Juszczyk.

Panie powinny pamiętać o cytologii nie rzadziej niż raz na trzy lata, już od 25. roku życia, a o mammografii raz na dwa lata, jeśli są w wieku od 50 do 69 lat. Profilaktyka przynosi efekty. Jeszcze kilka lat temu w bydgoskim szpitalu "Biziela" rocznie operowano kilkadziesiąt pacjentek z inwazyjnymi rakami szyjki macicy. W tym roku tylko trzy. - Poprzez badania profilaktyczne wyłapujemy te wczesne postacie nowotworów raka szyjki macicy, gdzie zabiegi bardzo minimalne są w 100 proc. wyleczalne - informuje prof. Marek Grabiec ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dra Jana Biziela w Bydgoszczy.

Zaproszenia na badania wysyła Narodowy Fundusz Zdrowia, ale można również zgłosić się do zakładu profilaktyki nowotworów narządów płciowych w szpitalu "Biziela", także bez skierowania.

Jednym z najczęstszych nowotworów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest rak jelita grubego, dlatego lekarze zachęcają do profilaktycznie wykonywanej kolonoskopii. - Dzięki temu badaniu można odnaleźć ewentualne polipy, które znajdują się w jelicie grubym i je wyciąć. Dzięki temu zakończymy historię naturalną rozwoju raka jelita grubego - wyjaśnia dr Maciej Świtoński ze szpitala "Biziela".

Z badania profilaktycznego można skorzystać bezpłatnie i bez kolejki, po uprzednim wypełnieniu ankiety u lekarza rodzinnego. NFZ finansuje pięć programów profilaktycznych, w tym takie, które skierowane są do palaczy papierosów i osób z chorobami układu krążenia. - Program profilaktyki chorób układu krążenia realizują wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej, także zachęcam aby pytać swojego lekarza do którego jesteśmy zapisani w swojej przychodni, o realizację tego programu - zachęca Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy.

Program skierowany jest do osób po 35 roku życia, z nadwagą, nadciśnieniem czy podwyższonym poziomem cholesterolu. Realizuje go w regionie ponad 400 przychodni. Pełną listę placówek można znaleźć na stronach internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia.