Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. J. Popiełuszki we Włocławku, uruchomił nową podstację pogotowia ratunkowego. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców Zawiśla i pobliskich miejscowości. Dzięki tej inwestycji, ratownicy szybciej będą mogli dotrzeć do pacjentów. Pogotowie zostało wyposażone także w nowoczesny ambulans.

Przeprawa przez most na drugą stronę Wisły, niejednokrotnie utrudniała ratownikom szybkie dotarcie do potrzebujących pomocy . Rozwiązaniem tego problemu jest ulokowanie nowej podstacji pogotowia ratunkowego po prawej stronie rzeki. - Jest to bardzo potrzebne mieszkańcom, zarówno Zawiśla, ale również okolicznych miejscowości oraz gminy Fabianki. Oczywiście zwłaszcza teraz, kiedy most jest remontowany, ważne jest aby pogotowie dotarło bardzo szybko. Ważne jest też to, że jest to w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, bo jest tu wydział pielęgniarstwa, w związku z czym można połączyć kształcenie zawodowe z kształceniem praktycznym - mówi Sławomir Kopyść, członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Do dyspozycji ratowników jest także nowoczesna karetka wyposażona m.in. w respirator, defibrylator i instalację do podawania tlenu. Jej zakup został sfinansowany ze środków szpitala i samorządu województwa. - 495 tys. złotych, to kompletna cena z pełnym wyposażeniem. Jest to wyposażenie bardzo dobre, zgodne z zarządzeniem ministra zdrowia o tym, jak powinna wyglądać karetka - zapewnia Marek Bruzdowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku.

Włocławski szpital planuje już kolejne inwestycje. - Karetki, które mieliśmy tutaj wymagały wymiany. Były to karetki dziesięcioletnie i więcej, z bardzo dużym przebiegiem. Wsłuchujemy się w głosy dyrekcji i wsłuchujemy się w głosy ratowników, że są potrzebne zmiany - dodaje Aneta Jędrzejewska, członkini Zarządu Województwa Kujawsko- Pomorskiego.

Kujawsko-pomorski system ratownictwa medycznego, w ostatnich trzech latach wzbogacił się o 24 specjalistyczne ambulanse. Pięć z nich pracuje teraz we Włocławku, dziewięć na terenie Bydgoszczy oraz dziesięć w Toruniu.