Wycieczki do planetarium, wędrówki po starówce, wizyta w Aquaparku. W Toruniu zorganizowano wakacyjne kolonie dla dzieci z Dniepru na Ukrainie. Dziesięcioosobowa grupa, przez tydzień mogła zwiedzać i poznawać miasto. Młodzi ludzie swoimi wrażeniami podzielili się na spotkaniu z prezydentem Michałem Zaleskim.

- W grudniu był u nas w Dniepro Pan Dawid Szostek. Spotkał się z naszymi dziećmi, które uczą się języka polskiego i wtedy wyniknęła ta inicjatywa, żeby dzieci z Ukrainy mogły przyjechać do Torunia i zapoznać się z kulturą i językiem polskim - mówi Natalia Mykijtcuk z Dniepro National University.

- Postanowiliśmy zaprosić część dzieci do nas na kolonie, po to, żeby zobaczyły miasto, przyległe obszary, różne atrakcje. Celem było też wyrwanie tych dzieci stamtąd, nie ukrywam, ponieważ miasto leży zaledwie dwieście kilometrów od frontu. Dzieci spędziły tutaj tydzień, atrakcji było mnóstwo - tłumaczy Dawid Szostek, pomysłodawca i organizator wycieczki.

- My jako miasto też pomogliśmy, zorganizowaliśmy wejścia do miejsc, które zwiedza się w Toruniu, typu Dom Kopernika, planetarium itd. To było wiele różnych miejsc, również dzięki takiej chęci wielu dobrych osób, udało się zorganizować ich pobyt. Mam nadzieję, że udany - dodaje Michał Zaleski, prezydent Torunia.