Ta bitwa miała ogromne znaczenie dla walczących w Powstaniu Wielkopolskim. Szubin próbowano zdobyć trzy razy, a udało się to 11 stycznia 1919 roku. By upamiętnić tę ważną chwilę,odsłonięto mural upamiętniający oswobodzenie miasta.

Ogromne nadzieje, mnóstwo krwawych walk i wielki sukces. Powstanie Wielkopolskie zakończyło ponad stuletni okres zaboru pruskiego w Wielkopolsce. Jedne z najcięższych starć toczonych przez powstańców, miały miejsce w Szubinie. - Po raz pierwszy Szubin rozpoczęto zdobywać 2 stycznia 1919 r. Zrobili to sami mieszkańcy. Jednak tylko na kilka godzin miasto odzyskało wolność - tłumaczy Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Łącznie Szubin próbowano zdobyć trzy razy. Dopiero bitwa z 11 stycznia 1919 r. przyniosła oczekiwane skutki. Z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Szubińskiej, w nieprzypadkowym miejscu odsłonięto mural poświęcony walczącym o wyzwolenie miasta. - To jest troszeczkę symboliczne przedstawienie, ale rzeczywiście w tej okolicy od strony północy szedł jeden z oddziałów. Oddział Stanisława Śliwińskiego, który atakował Szubin od strony Nakielskiej. Drugi atak był od Kcyńskiej. Wcześniej był markowany atak na Żnin - wyjaśnia Artur Michalak, burmistrz Szubina.

Inspiracją do stworzenia muralu była grafika zamieszczona w 52.numerze Ilustratora Polskiego z grudnia 1938 r., przedstawiająca szturm na cmentarz katolicki z kaplicą św. Małgorzaty. Przeniesienie tego historycznego momentu na ścianę budynku przypadło do gustu zarówno mieszkańcom Szubina, jak i władzom województwa. - Ta inicjatywa jest niezwykle piękna, bo pokazuje przede wszystkim, że to miasto brało udział w tych zmaganiach - uważa Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

- O tym, że takie wydarzenia miały miejsce trzeba pamiętać, bo bez tego naród ginie. Takie widoczne okazy w tym pomagają - mówi mieszkanka Szubina. - Inicjatywa jest rewelacyjna, fantastyczna, bo to jest nowa forma artystyczna, która się wdziera do miast - dodaje inni mieszkaniec miasta.

Podczas uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem-mogiłą Powstańców Wielkopolskich.