Awanse, wyróżnienia, podziękowania i podsumowania. W Mogilnie odbyło się Powiatowe Święto Policji. W tym roku, w cieniu policyjnych protestów. Służby mundurowe domagają się m.in. wyższych wynagrodzeń. Do oczekiwań funkcjonariuszy, podczas centralnych obchodów w Warszawie, odniósł się Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

To była trudna akcja dla służb mundurowych. Do pożaru nielegalnego składowiska we Wszedniu niedaleko Mogilna, zaangażowani byli nie tylko strażacy. Policjanci, z maskami na twarzach zabezpieczali teren i kierowali ruchem. Przez kilkanaście godzin czuwali nad bezpieczeństwem w pobliżu pogorzeliska. To jedno z wielu działań w minionym roku, z jakimi musieli zmierzyć się mogileńscy funkcjonariusze. - Nie był to rok łatwy. Musieliśmy zmierzyć się z wydarzeniami generującymi konieczność użycia sił i środków, czasem przerastających możliwości naszej jednostki - mówi nadkom. Przemysław Tulibacki, komendant powiatowy policji w Mogilnie.

Braki kadrowe, to wciąż jeden z największych problemów powiatowych jednostek. Mówiono o tym podczas święta policji w Mogilnie. Chętnych do służby w szeregach policji brakuje. Zdaniem związkowców potrzebne są radykalne zmiany: m. in. wyższe wynagrodzenie, co najmniej o 650 zł brutto, emerytura po 15 latach służby i coroczna waloryzacja pensji. To główne postulaty funkcjonariuszy, którzy od 27 czerwca prowadzą protest. - Chcemy konkretów, nie w przyszłym roku, tylko w tej chwili, żeby minister usiadł z nami do rozmów. Chcemy, żeby podpisano porozumienia i żeby cześć postulatów była spełniona - tłumaczy Piotr Kujawa, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów.

Związkowcy zapowiadają, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, to 1 sierpnia zaostrzą protest. Nie wykluczają ogólnopolskiej manifestacji, z udziałem wszystkich służb mundurowych. Do oczekiwań mundurowych, podczas centralnych obchodów policji w Warszawie, odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Joachim Brudziński. - Drzwi mojego gabinetu są zawsze otwarte. Zawsze będę gotowy do rozmowy. Jestem upoważniony przez premiera Morawieckiego, żeby mówić, że jak tylko pozwolą na to możliwości finansowe budżetu państwa, to nie poprzestaniemy na tym programie. Będziemy szukać nadal środków - zapewnia Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Bo jak zapewnia ministerstwo, do 2019 r. do polskiej policji w ramach modernizacji służb mundurowych, ma trafić 6 mld złotych. Resort zapewnia, że systematycznie wprowadza podwyżki, a także otwiera i modernizuje nowe komisariaty. W powiecie mogileńskim, w ostatnich latach do użytku oddany został komisariat i posterunek policji. - Powolutku idziemy w takim kierunku, aby doposażyć policję, wzmacniać jej potencjał, ale też jest ważne, żeby policja była dobrze wynagradzana za swoją pracę - uważa Dariusz Kurzawa, wicemarszałek województwa.

To nie koniec uroczystych obchodów święta policji. Wojewódzkie święto odbędzie się 26 lipca w Toruniu.