Mniej przestępstw kryminalnych, w tym kradzieży i włamań. Spada również liczba pijanych kierowców. Niestety liczba ofiar wypadków drogowych w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła. Tak kształtuje się bezpieczeństwo w regionie. Komenda Wojewódzka Policji podsumowała pierwsze półrocze 2018 roku. Statystyki pokazują, że wzrasta poczucie bezpieczeństwa Polaków. 93 proc. badanych deklaruje, że mieszka w bezpiecznym miejscu. Pomaga w tym działająca od dwóch lat mapa zagrożeń.

Mieszkańcy najlepiej wiedzą, gdzie w ich okolicy jest mniej bezpiecznie. Na mapie zagrożeń umieszczono już ponad 32 tys. zgłoszeń. Około połowę z nich policjanci potwierdzili.

Na mapie najczęściej pojawiają się zagrożenia związane z ruchem drogowym. To nadmierna prędkość i niewłaściwe parkowanie. Zgłaszane są również akty wandalizmu, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym i miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Zebrane dane przydają się w codziennej pracy policji. - Są one narzędziem, dzięki któremu policjanci mogą przeprowadzać dużo akcji, mogą weryfikować różne problemy i je rozwiązywać. Jest to narzędzie informujące, gdzie powinniśmy wytężyć swoje wysiłki i podjąć jakiekolwiek działania - tłumaczy podkom. Lidia Kowalska, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Dane pokazują, że mimo problematycznych miejsc, w najbliższym sąsiedztwie Polacy mają coraz większe poczucie bezpieczeństwa. Takie deklaracje dotyczą 86 proc. mieszkańców kraju. Wpływ na to może mieć spadek przestępczości. Mieszkańcy rzadziej mają do czynienia z przestępczością zorganizowaną. Dotykają ich tzw. przestępstwa pospolite. Ale i tych jest mniej. Porównując pierwsze półrocze zeszłego i bieżącego roku, spadła liczna bójek i pobić, mniej jest również kradzieży i włamań. Policyjne statystyki pokazują, że wzrosła natomiast wykrywalność przestępstw. - Zarówno w przestępczości ogólnej mamy spadek ilości wszczętych spraw, i tak samo ma się sytuacja jeśli podsumować cała przestępczość kryminalną - wyjaśnia podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy KWP w Bydgoszczy.

Statystyki „drogówki” pokazują, że mimo spadku liczby pijanych kierowców, liczba wypadków jest na podobnym poziomie. - Ruch drogowy i to co dzieje się na drogach, jest oczkiem w głowie policjantów, stąd tyle akcji mających na celu wyeliminowanie piratów drogowych, przeprowadzenie jak największej ilości kontroli - dodaje podinsp. Monika Chlebicz.

Jak zaznaczają policjanci, duży wpływ na bezpieczeństwo na drogach mają sami kierowcy. Przy okazji wakacyjnych wyjazdów apelują o ostrożność