To był kolejny upalny dzień w regionie. Słupek rtęci przekroczył 32 kreski. Oprócz gorącego powietrza, nad Kujawy i Pomorze dotarła zatoka niskiego ciśnienia. Na jej osi utworzył się silny front atmosferyczny. Jak ostrzegają meteorolodzy, może to oznaczać gwałtowne zjawiska pogodowe: ulewne deszcze, burze i gradobicie. Tej nocy burza pojawiła się już w północnej części województwa.

Leniwy niedzielny poranek, to najlepszy czas na spacer wśród zieleni albo bardziej aktywne spędzanie czasu na rolkach i rowerach. W południe bywa już trudniej, bo z godziny na godzinę temperatura rośnie. Dziś ponownie przekroczyła 30 st. Celsjusza. Choć spragnieni słońca mieszkańcy regionu cieszą się z prawdziwego lata, to coraz trudniej radzą sobie z afrykańskim powietrzem.

Utrzymujące się od kilku dni wysokie temperatury są niebezpieczne dla zdrowia i życia, szczególnie osób starszych, dzieci i przewlekle chorych, ostrzegają lekarze. - Zarówno zmiany związane z zaburzeniami rytmu serca, po zawałach mięśnia sercowego, chorzy z niewydolnością oddechową, z astmą oskrzelową, z POChP, chorobami nerek, wątroby, to są te osoby nadmiernie narażone na działanie ciepła - wylicza dr Radosława Staszak-Kowalska, z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

Mamy w regionie nie tylko afrykańskie temperatury, ale i niskie ciśnienie. Oznacza to ryzyko wystąpienia silnego wiatru, intensywnych opadów deszczu i wyładowań atmosferycznych.

W nocy z soboty na niedzielę burza pojawiła się w północnej części województwa, w okolicy Cekcyna. Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz ostrzegają, przed kolejnymi gwałtownymi zjawiskami burzowymi. - Przez obszar województwa przechodzić będzie zatoka niskiego ciśnienia, a na jej osi dojdzie do zbieżności wiatrów. Jest to taki czynnik bardzo wspomagający zjawiska burzowe. Wartości konwekcyjne będą na bardzo wysokim poziomie, dlatego też w dniu dzisiejszym należy uważać - ostrzega Małgorzata Telus-Woźnicka, prezes Stowarzyszenia Kujawsko-Pomorskich Łowców Burz .

Ostrzeżenia meteorologiczne mówią o wystąpieniu burz z opadami deszczu miejscami od 15 do 30 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie może padać grad. W związku z prognozowanymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby możliwe jest wystąpienie gwałtownych wzrostów stanów wody.