Gmina Cekcyn po raz 20. obchodzi swoje święto. Przez cały weekend mieszkańcy bawili się nad Jeziorem Wielkim Cekcyńskim. Był czas na rozrywkę , a także na profilaktykę. Każdy chętny mógł wziąć udział w bezpłatnych badaniach słuchu organizowanych w ramach programu "Po pierwsze zdrowie".

Wodne szaleństwo, pokazy kalisteniki, występy wokalistów i grup cyrkowych. Organizatorzy festynu zaprosili do wspólnej zabawy i zachęcali cekcynian do sprawdzenia stanu zdrowia. Przy plaży stanął specjalny bus, w którym przeprowadzano badania słuchu. Chętnych nie zabrakło. - Pracuję w takim zakładzie, w którym jest hałas i nie raz nie słyszę, jak ktoś coś mówi - opowiada pani Teresa. - Mówiono mi w domu, że słabo słyszę, a ja się z tym nie zgadzam i dlatego przyszłam się zbadać - zdradza pani Krystyna.

Pacjentów przebadali lekarze z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. - Po kolei do każdego ucha podawane są dźwięki o nadanej częstotliwości. Pacjent, jak usłyszy dźwięk, zaznacza przyciskiem, że go usłyszał. W ten sposób wyznaczamy próg i ewentualny ubytek słuchu - wyjaśnia Sebastian Górski, lekarz z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Wiek, przebyte infekcje, urazy mechaniczne i długotrwałe przebywanie w hałasie to tylko część przyczyn uszkodzeń słuchu. Specjaliści podkreślają, że takie zaburzenia mogą prowadzić do głuchoty. W jaki sposób można jej uniknąć? - Po pierwsze - kontrole, leczenie. Jeśli pojawiają się zapalenia uszu, nie powinniśmy tego bagatelizować. Trzeba wyleczyć takie zapalenie ucha, żeby nie było powikłań. Osoby pracujące w hałasie również powinny się zabezpieczać: kiedy zaczynają pracę w hałasie, od razu powinny zakładać słuchawki ochronne - uświadamia Anna Suska-Więch, lekarz z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Organizatorzy przyznają, że atmosfera wspólnej zabawy sprzyja zapoznawaniu się z zasadami zdrowego trybu życia i promocji profilaktyki. - To bardzo fajnie, że to się odbywa na plaży. „Dni gminy Cekcyn” zawsze odbywają się na plaży. Tu jest spora liczba osób i tutaj chyba najłatwiej dotrzeć do mieszkańców i turystów, którzy odwiedzają naszą gminę tak, żeby te badania wykonać - podkreśla Jacek Brygman, wójt Cekcyna.

Problemy ze słuchem to problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, komunikacją i nauką. Szacuje się, że co piąte dziecko i aż 3/4 seniorów cierpi na jego zaburzenia.