Upały powodują znużenie i osłabiają czujność kierowców. A to może prowadzić do tragedii. Policjanci prowadzą więc wzmożone kontrole na drogach. Zwracają uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ale kontrolują też kierowców ciężarówek.

Potrącenie pieszej na początku roku zarejestrowała kamera monitoringu przy ul. Nakielskiej w Bydgoszczy. 14-letnia dziewczyna nie zdołała bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Gdy pokonała jeden pas ruchu, z impetem została potrącona przez kierowcę samochodu osobowego, który zamiast udzielić pomocy, odjechał. Kolejny przykład z bydgoskich ulic: na nagraniu mobilnego centrum monitoringu widać, jak kierowcy lekceważą czerwone światło sygnalizacji świetlnej i wjeżdżają na skrzyżowanie. Lista przewinień w okolicach przejść dla pieszych jest długa. - Kierowcy wyprzedzają na przejściach dla pieszych, nie reagują na ograniczenia prędkości w rejonach przejść dla pieszych, nie zachowują szczególnej uwagi w miejscach, gdzie jest to wymagane - wylicza asp. Remigiusz Rakowski z KWP w Bydgoszczy.

Takim zachowaniom policjanci dali "czerwone światło" i powiedzieli "STOP". Przez cały dzień funkcjonariusze sprawdzali zachowanie kierowców w okolicach przejść dla pieszych, ale upominali także niechronionych uczestników ruchu - pieszych i rowerzystów, którzy też nie są bez winy. - Wchodzenie na jezdnie bezpośrednio pod jadący pojazd: piesi nie zwracają uwagi na to, czy mogą wejść na jezdnię, również przechodzą na czerwonym świetle - podkreśla asp. Rakowski.

Akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" w całym kraju potrwa do wieczora.

Na drogach od kilku dni trwają też kontrole ciężarówek. - Kontrolujemy pod względem stanu technicznego, trzeźwości, czasu pracy oraz przewożonego ładunku - wymienia mł. asp. Piotr Panfil z KWP w Bydgoszczy.

W akcji "TIR" bierze udział drogówka z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Świecia. Funkcjonariuszy można spotkać na drodze ekspresowej S10 i na autostradzie A1. Policjanci sprawdzają przede wszystkim, czy kierowcy nie popełniają wykroczeń w ruchu drogowym, a także sprawdzają, czy kierowcy samochodów ciężarowych nie tamują drogi innym uczestnikom ruchu drogowego.

Ale też czy podczas upałów, dbają o własne bezpieczeństwo. - Zachęcamy kierowców do częstych przerw podczas przejazdu. Wykorzystywać można miejsca odpoczynku dla podróżnych, gdzie można się przewietrzyć, zjeść coś, napić się - informuje mł. insp. Maciej Zdunowski z KWP w Bydgoszczy. - Pijemy dużo wody, częściej stajemy na przerwy, odpoczynek przede wszystkim - przyznaje jeden z kierowców.

Od początku akcji, policjanci skontrolowali ponad 500 samochodów ciężarowych. Ujawnili dwa wykroczenia: tamowanie ruchu i nieprawidłowe wyprzedzanie.