W Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy odbył się uroczysty apel. To okazja do wręczenia odznaczeń i awansów, a także rozmowy o zadaniach dla armii.

Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, a także pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego żołnierze odebrali najważniejsze odznaczenia i awanse. Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego są szczególnie wyjątkowe, bo odbywają się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyjątkowe jest także miejsce uroczystości. Bydgoszcz jest drugim co do wielkości garnizonem w Polsce. Także tutaj znajduje się Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. - Jest to stolica wojska. A już na pewno, że jest to serce logistyczne sił zbrojnych, bo tutaj jest siedziba Inspektoratu Wsparcia i tutaj zapadają wszystkie decyzje związane z zabezpieczeniem całych sił zbrojnych, ale również naszych sojuszników, wykonujących zadania na naszym terytorium - zaznacza gen. bryg. Dariusz Łukowski, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Zbliżające się święto wojska polskiego to także okazja do dyskusji nad nowymi wyzwaniami, przed którymi stoi armia. Należy do nich m.in. budowa formacji Wojsk Obrony Terytorialnej, które mają wspierać lokalną społeczność w czasie konfliktów zbrojnych, ale także podczas klęsk żywiołowych i katastrof. Od stycznia tego roku brygada wojsk terytorialnych jest formowana także w województwie kujawsko-pomorskim. Dowództwo WOT na razie stacjonuje w Bydgoszczy, choć decyzją ministra obrony narodowej, siedziba ma zostać przeniesiona do Torunia. Dotychczas do 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady WOT zgłosiło się 700 osób. - W swoich strukturach mamy lekarzy, prawników, kierowców. Mamy informatyków, którzy również będą rozwijać swoje zainteresowania, a przede wszystkim umiejętności, które mogą wykorzystać potem w cywilu - podkreśla płk Krzysztof Stańczyk, dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Główne uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego, odbędą się 15 sierpnia w całym regionie. Tego dnia zaplanowano uroczyste apele i defilady.