Ma być tańsza i znacznie lepszej jakości. W Ciechocinku popłynęła woda z Czerniewic. Nowa inwestycja Toruńskich Wodociągów została oficjalnie przekazana do użytku mieszkańców, kuracjuszy i turystów. Umowa została podpisana na 10 lat i ma zapewnić połowę rocznego zapotrzebowania miasta.

Ciechocinek - znany z tężni, solanek i domów zdrojowych. To miasteczko wyjątkowe ze względu ma swój uzdrowiskowy klimat i chętnie odwiedzane przez kuracjuszy z całej Polski. - Zakochaliśmy się tu w Ciechocinku. Podoba nam się. Chodzimy, spacerujemy, oddychamy. Czujemy sie jak nad morzem, nie potrzeba jechać jeszcze 200 kilometrów - przyznają.

W ciągu roku pojawia się tu ponad 130 tys. osób, które chcą podreperować swoje zdrowie i pół miliona turystów. W Ciechocinku znajduje się 26 sanatoriów i to właśnie one zużywają największą ilość wody, która w miejscowości uzdrowiskowej, musi być najwyższej jakości. - Zdarzało się, we współpracy z dotychczasowym dostawcą wody, że występowały spadki ciśnienia, a bywały takie - na szczęście krótkotrwałe okresy - kiedy dochodziło niemalże do zaniku dostaw wody - opowiada Nie mogliśmy tego akceptować Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka.

Na terenie województwa pojawił się również problem bakteriologicznego skażenia wody. Największe skutki tego zjawiska dało się odczuć w ubiegłym roku. - Tu było ponad 40 decyzji wydanych przez organa wojewódzkiej stacji w zakresie zamykania ujęć wody i proszę sobie wyobrazić, że gdyby teraz tak zamknęli jedno ujęcie – a mieliśmy dwa - to 50 proc. brakuje nam dostawy wody do sprzedaży - podkreśla Wanda Buchalska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ciechocinku.

Dlatego uruchomiona właśnie, przez toruńskie wodociągi nowa inwestycja wodno-kanalizacyjna jest tak ważna dla Ciechocinka. Wybudowana w ciągu kilku ostatnich miesięcy, ponad12 kilometrowa magistrala, ma zapewnić stałe dostawy wody , a cztery zbiorniki rezerwowe o łącznej pojemności 1600m sześciennych, mają sprawić, że wody w kranach nie zabraknie. - Mamy do czynienia z instalacją bardzo taką nowoczesną w pełni, jak gdyby sterowaną elektronicznie, jedną chyba z lepiej uzbrojonych technicznie w Polsce północnej i jednej z najnowszych instalacji tego typu - ocenia Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów. - To po prostu dobra, sąsiedzka współpraca. Toruń, który ma duże zasoby wody i tej wody produkuje sporo więcej niż sam potrzebuje, będzie dostarczał wodę do Ciechocinka. Możemy to robić jako miasto sąsiedzkie, robimy to bez osiągania z tego tytułu zysków - podsumowuje Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Przedsięwzięcie kosztowało 7,5 mln zł, a jego sfinansowanie możliwe było dzięki pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.