Pomagają rozwiązać spór, a w niektórych przypadkach przyspieszyć przebieg rozprawy sądowej. Mediacje to sposób rozwiązywania konfliktów. Pomoc mediatorów oferuje, otwarte w czwartek w Bydgoszczy, Wojewódzkie Centrum Arbitrażu i Mediacji. To jedno z 16 takich centrów, które utworzyło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Spór pomiędzy Cywilno-Wojskowym Związkiem Sportowym Zawisza i Stowarzyszeniem Piłkarskim Zawisza Bydgoszcz dobiegł końca. Władze CWZS chciały wykluczyć Stowarzyszenie ze związku. Kilkuletni konflikt pomógł rozwiązać mediator - prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. - Intencja była taka, żeby nastąpiło zbliżenie tych stron; żeby te strony odzyskały do siebie chociaż minimum zaufania, bo tego zaufania przez te trzy lata nie było. A kiedy się dojdzie do pewnych spraw z pozyskaniem zaufania z obu stron, przynajmniej takiego wstępnego, to wówczas można prowadzić rozmowy - przyznaje Eugeniusz Nowak.

Sportowy spór rozstrzygnęły mediacje. To sposób rozwiązywania trudnych sytuacji. Obok stron konfliktu, w rozmowach uczestniczy również mediator. - Wspiera strony w dojściu do porozumienia, wzajemnej komunikacji. Takim fajnym punktem mediacji dla mediatora jest moment, kiedy strony zaczynają rozmawiać ze sobą. Nie mówią do mediatora, tylko zaczynają mówić do siebie - zaznacza Agnieszka Abramczyk, mediator. - Zupełnie inny jest styl rozmowy w mediacji, jest inna atmosfera. Nie jesteśmy w sądzie, możemy usiąść, możemy porozmawiać, mediacja też jest poufna, więc nie ma tego problemu. Nie musimy się martwić, że coś zostanie wykorzystane przeciwko nam - dodaje Aleksandra Rommel, mediator, radca prawny.

Do polskich sądów rejonowych rocznie wpływa ponad 15 mln spraw. Wiele z nich można by rozstrzygnąć właśnie dzięki mediacjom, bez konieczności spotykania się w sądzie. - Nie mamy wątpliwości, że w tej chwili sądy są zapchane sprawami; że procedury są długotrwałe i bardzo kosztowne. Dlatego też to, co proponuje mediator czy ktoś, kto chce wziąć udział w arbitrażu, jest o wiele bardziej racjonalne - podkreśla Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Dzięki mediacjom rozwiązywanie sporów ma być tańsze i szybsze. Teraz też dużo łatwiejsze. W Bydgoszczy powstało Wojewódzkie Centrum Arbitrażu i Mediacji.- Będziemy zajmować się mediacją gospodarczą, ale również mediacją związaną z prawem pracy, mediacjami rodzinnymi czy też mediacjami szeroko pojętymi cywilnymi. Centrum jest do dyspozycji wszystkich tych, którzy by chcieli korzystać z tego sposobu rozwiązywania swoich problemów - wyjaśnia dr Paweł Drembkowski, prezes Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji w Bydgoszczy.

O mediację można prosić osobiście lub też składać wniosek poprzez stronę internetową. Centrum będzie prowadziło również szkolenia mediatorów, sędziów i prokuratorów z Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Współfinansowane jest ze środków europejskich.