W Osielsku trwają 1. kujawsko-pomorskie ćwiczenia jednostek ratowniczych. Podczas trzech dni studenci i młodzi ratownicy medyczni pod okiem starszych kolegów nabierają doświadczenia potrzebnego do udziału w akcjach ratunkowych w szczególnie trudnych warunkach.

Kierowca cysterny, wjeżdżając na stację benzynową, nie zachował ostrożności i uderzył w kolumnę pieszych, a poszkodowane zostały cztery osoby - to tylko jeden z kilku ćwiczonych scenariuszy przez Rejonowy Sztab Ratownictwa SKSR w Osielsku. - Naszym głównym działaniem jest przygotowanie dzieci i młodzieży, ratowników niezawodowych do pomocy jednostkom zawodowym w działaniu w akcji ratowniczej – informuje Wiktor Kin, szef Rejonowego Sztabu Ratownictwa SKSR w Osielsku.

I doskonalenia się, bo to jest głównym celem trzydniowych ćwiczeń. W zdobywaniu doświadczenia pomaga specjalistyczny sprzęt, a podstawowym wyposażeniem jednostki jest zestaw ratowniczy do udzielania pierwszej pomocy.

W ćwiczeniach wzięli udział m.in. studenci Collegium Medicum UMK i ratownicy bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Maltańskiej Służby Medycznej. - Jest to na pewno okazja do bardzo fajnego powtórzenia sobie tej umięjętności zdobytej kiedyś na studiach i wykorzystania tego w praktyce – przyznaje Bartosz Szykanowski, koordynator medyczny akcji.

Rejonowy Sztab z Osielska działa w ramach ogólnopolskiej Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej.

Marcin Szymański