Niespełna 24 godziny pozostały do rozpoczęcia wielkiego piłkarskiego święta i jednocześnie pierwszego meczu naszej reprezentacji. Na Euro 2012 czekaliśmy lata, później odliczaliśmy miesiące i dni, teraz pozostały tylko godziny. Atmosferę mistrzostw czuć niemal wszędzie. Euro , na swój sposób, wpisało się nawet w jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim - Boże Ciało.

Tradycyjna procesja i tłumy wiernych - w tym roku wszystko było niemal jak zawsze. Tylko ołtarz w Fordonie - jak nigdy. Tuż za monstrancją stanęła piłkarska bramka. - Wzbudził on pewne zainteresowanie, może nawet i zdziwienie. Gospodarzami tych mistrzostw jest Polska i Ukraina, ten element żeśmy wykorzystali - mówi Henryk Wilk, twórca nietypowego ołtarza. - Sport jest wpisany w nasza kulturę tradycję, również w naszą religię. I też chciałbym pokazać, żebyśmy w tym wszystkim potrafili się jakoś odnaleźć - dodaje ks. Edward Wasilewski z parafii św. Mikołaja w Fordonie.

Świąteczną atmosferę czuć już i słychać dosłownie wszędzie. W Toruniu i Bydgoszczy pojawili się już pierwsi zagraniczni kibice. - To bardzo przyjazne miejsce. Wszyscy przyjęli nas ciepło. I czuć już tą gorącą atmosferę związaną z Euro - mówi Michael z Irlandii.

Szacuje się, że do regionu przyjechać może nawet 3 tys. fanów. To głównie Irlandczycy, którzy stąd mają blisko do Poznania i Gdańska, gdzie swoje mecze rozgrywać będzie ich reprezentacja.

Na boisku w Gdańsku pojawią się też 8 letni Alan i 9 letni Mikołaj z Torunia. To właśnie oni uścisną dłonie i wyprowadzą w czasie uroczystości na murawę wielkie gwiazdy hiszpańskiej piłki, takie jak Iniestę i Xaviego. -Jak pierwszy raz zobaczyłem mecz, zobaczyłem, że dzieci wyprowadzają, to chciałem ale nie wierzyłem, że to się kiedyś spełni - mówi Mikołaj. - Bardzo się cieszę. Zobaczyłem, jak jechałem i zobaczyłem narodowy i zobaczyłem co do mnie należy - dodaje Alan.

Wielu Polaków modli się, żeby narodowy jednak należał do reprezentacji Polski, która na otwarcie mistrzostw o punkty rywalizować będzie z Grecją. A wszystkie mecze Euro 2012 pokaże Telewizja Polska.
Łukasz Goniak