Dzienny Dom Opieki Medycznej dla seniorów oficjalnie otwarty. W bydgoskim szpitalu MSW powstało miejsce, w którym osoby starsze wracają do zdrowia po leczeniu szpitalnym, mają w nim zapewnioną opiekę i rehabilitację. To także odpowiedź na wyzwania związane ze starzejącym się społeczeństwem.

W szpitalu są pod opieką specjalistów przez całą dobę. Kiedy opuszczają placówkę, często czują się zagubieni. Trudność sprawiają im dotąd proste czynności. Seniorzy z jednej strony nie chcą być ciężarem dla rodziny, ale z drugiej - nie radzą sobie jeszcze sami. - Musimy wrócić jakoś do życia. Bo my tak trochę jesteśmy przygaszeni po tej chorobie, po tym szpitalu. Ja np. przebywałam aż sześć tygodni w szpitalu, więc nie wiedziałam nieraz, co się dzieje ze mną - opowiada Cecylia Zielińska, podopieczna Bydgoskiego Dziennego Domu Opieki Medycznej.

Dlatego dla niesamodzielnych pacjentów po 65. roku życia powstał Bydgoski Dzienny Dom Opieki Medycznej. Tu seniorzy mogą wracać do zdrowia nawet przez kilka miesięcy. W tym czasie codziennie mają zapewniony transport karetką i wyżywienie. Warunki są zbliżone do domowych, ale podopieczni mają na miejscu lekarza oraz psychologa, korzystają też z rehabilitacji. Pod okiem specjalistów powoli mogą odzyskiwać sprawność. - Chcemy spróbować wyjść naprzeciw wyzwaniom demograficznym, czyli temu że w 2035 roku ¼ naszej populacji będzie w wieku „65+”, a to rodzi olbrzymie wyzwania, na które jeszcze chyba nie jesteśmy gotowi - przyznaje Marek Lewandowski, dyrektor szpitala MSW w Bydgoszczy.

Szpital MSWiA jest jednak coraz bliżej pełnej gotowości. W placówce działa już oddział, gdzie leczeni są seniorzy. To zakład opiekuńczo-leczniczy. Inne zadania spełnia uruchomiony rok temu oddział geriatryczny. Teraz uroczyście otwarto Dom Opieki Medycznej, a także nowoczesny blok operacyjny, którego modernizacja trwała cztery lata. To wszystko daje możliwość kompleksowego leczenia seniorów. - Są szpitale, które niezależnie od sytuacji, niezależnie od zmian, są dobrze zarządzane, dobrze funkcjonują i takim przykładem jest szpital MSWiA w Bydgoszczy - uważa Tomasz Latos, poseł PiS.

To pierwsza taka placówka w regionie. W przyszłym roku podobna powstanie w Toruniu. Skierowanie do domu dziennej opieki medycznej może wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Takie wsparcie jest dla seniorów bezpłatne.