Takie zmiany zakłada ustawa o podatku dochodowym. Jeśli zacznie obowiązywać, podatnik nie będzie musiał samodzielnie wypełniać deklaracji PIT-37. Zmiany zaczną obowiązywać najprawdopodobniej od marca.

W urzędach skarbowych na razie pusto, kolejek nie ma. I tak może być przez najbliższy czas. Nowe przepisy, które najprawdopodobniej zaczną obowiązywać w marcu, pozwolą podatnikom na rozliczenie z fiskusem bez ruszania się z domu. - Podatnik, który uzyskuje dochody wyłącznie od płatnika, bądź organu rentowego, który będzie chciał, żeby zeznanie sporządził za niego urząd skarbowy, musi w formie elektronicznej złożyć wniosek do urzędu skarbowego - wyjaśnia Magdalena Lemańska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Elektroniczny wniosek będzie można złożyć od 15 marca do 10 kwietnia. Po jego otrzymaniu, Urząd Skarbowy w ciągu pięciu dni roboczych poinformuje o przygotowaniu zeznania. Elektroniczne rozliczenie przyśpieszy zwrot ewentualnej nadpłaty podatku. - Podatnik, który złoży taki wniosek, wypełni maksymalnie 36 pól, w którym wskaże, czy korzysta ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czy też będzie chciał skorzystać z jakieś ulgi, na dzieci czy rehabilitacyjnej - informuje rzecznik IAS w Bydgoszczy.

Zmiany mają pomóc też emerytom i rencistom, którzy nie mają obowiązku składania zeznania podatkowego, ale chcą oddać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Obecnie konieczne jest wypełnienie całego formularza PIT-37, po zmianach wystarczy kilkuzdaniowe oświadczenie. Ma to zachęcić do przekazywania 1% podatku, na takie wsparcie w regionie czeka ponad 300 organizacji.

W zrozumieniu nowych przepisów pomocą służą urzędnicy. Wkrótce w galeriach handlowych rozpocznie się akcja "Szybki PIT". W akcję informacyjną włącza się także pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Naprzeciw mieszkańcom wychodzą też studenci. W Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej trwa akcja "Pogotowie Podatkowe". - Klient, który się do nas zgłosi z problemem zeznania podatkowego, uzyska wszechstronną pomoc. Uzyska odpowiedź na nurtujące go zapytania - zapewnia dr Marta Czakowska z KPSW w Bydgoszczy.

Studenci udzielają pomocy w każdy piątek i sobotę w siedzibie uczelni.