Przebudowa ul. Łódzkiej w Toruniu dojdzie do skutku z maksymalnym dofinansowaniem. Początkowo inwestycja miała być dotowana na poziomie 27 proc.; teraz z Programu Infrastruktura i Środowisko na realizację tej inwestycji przekazane zostanie 85 proc. jej wartości.

To jedna z najważniejszych dróg w Toruniu - w 2018 roku ulica łódzka ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Przebudowa drogi ma przede wszystkim upłynnić ruch, zwiększyć bezpieczeństwo i komfort dojazdu na przykład do pobliskiej Autostrady A1. Koszt inwestycji to blisko 38 mln zł. Na ten cel miasto otrzyma blisko 32 a nie - jak początkowo planowano - 10 mln zł. - Zabiegaliśmy o to, żeby ta decyzja uległa zmianie i doczekaliśmy się decyzji ministra rozwoju i dofinansowania na poziomie 85 proc. dla tego zadania - informuje Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia.

85 proc., czyli maksymalnej kwoty, o jaką mógł ubiegać się toruński samorząd. W ten sposób w miejskiej kasie zostanie ponad 21 mln zł. O zwiększenie dofinansowania apelowi także m.in. parlamentarzyści klubu PiS z regionu. - Wicepremier Mateusz Morawiecki wysłuchał naszych próśb i prezydenta Michała Zaleskiego o to, żeby tą Łódzką - bardzo ważną ulicę - dofinansować - przyznaje Iwona Michałek, poseł klubu PiS, Polska Razem.

Toruński radny PiS Michał Jakubaszek zadeklarował, że weźmie udział w przebudowie drogi. - Skoro zdarzają się osoby, które przychodzą i mi dziękują za coś, co wykonałem, zrobiłem, to chciałbym to zmaterializować i faktycznie poświęcić jeden dzień na taką pracę - nie ukrywa.

Politycy zapowiedzieli też starania o przyznanie dofinansowania dla innych drogowych planów w Toruniu: przebudowy Placu bpa Chrapka i rozbudowy ul. Olsztyńskiej.