Od ponad pół roku trwają starania firm działających w toruńskim inkubatorze technologicznym, by w Toruniu powstało Regionalne Centrum Europejskiej Agencji Kosmicznej w Toruniu. Przedsiębiorstwa prezentowały swoje możliwości podczas spotkań z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Agencji Kosmicznej.

Mówi się, że w Toruniu kosmos jest na wyciągnięcie ręki. Teraz może być jeszcze bliżej. Toruńskie firmy chcą utworzenia Regionalnego Centrum Eksperckiego Europejskiej Agencji Kosmicznej. - To jest jak najbardziej w naszym zasięgu, dlatego, że bazuje na kompetencjach, które w Polsce są, czyli astronomia, teleskopy, informatycy - mówi prof. Maciej Konacki, Centrum Astronomiczne PAN, Oddział w Toruniu.

Centrum ma zajmować się zbieraniem informacji o położeniu kosmicznych obiektów, które mogą zagrażać satelitom. Do tego celu będą wykorzystywane teleskopy na całym świecie. Rozmowy toruńskich przedsiębiorców prowadzone są w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego. - Mamy wstępne deklaracje, że Toruń jest dobrym miastem, żeby taka instytucja powstała nie tylko ze względów historycznych, ale również kompetencyjnych, reprezentowanych przez nasze firmy - podkreśla Paweł Żywiecki, szef Inkubatora Technologicznego Bussines Link Toruń.

W Toruniu działają dwa przedsiębiorstwa, które mają możliwości i potencjał aby wziąć udział w projekcie. Inicjatywę wspiera urząd miasta oraz poseł Iwona Michałek. - My staramy się oboje z wiceprezydentem Rasielewskim, rozmawiając z różnymi osobami ważnymi, znaczącymi w Warszawie, przekonać że to Toruń jest tym właściwym miastem - zaznacza Iwona Michałek, posłanka klubu PiS, Polska Razem Zjednoczona Prawica.

Oprócz Torunia o utworzenie Regionalnego Centrum Eksperckiego stara się również Gdańsk i Poznań. O tym, w którym mieście powstanie Centrum, jeszcze w tym roku zdecyduje Ministerstwo Rozwoju.