To jeden z najważniejszych i najtrudniejszych życiowych wyborów; tym bardziej, że przed decyzją, jaką szkołę wybrać, stają nastolatkowie. Coraz częściej wybór ten pada na szkolnictwo zawodowe, bo na rynku pracy brakuje mechaników czy inżynierów. Szkoły zachęcają zatem młodych ludzi, by zapoznali się z ich ofertą edukacyjną i organizują "drzwi otwarte". W sobotę to, co najlepsze, przyszłym uczniom przedstawił Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 Bydgoszczy.

W bydgoskim "mechaniku" przy ul. Świętej Trójcy można zdobyć poszukiwany na rynku zawód technika mechanika, informatyka czy technika mechatronika. I o możliwość kształcenia się na tych kierunkach najczęściej pytali uczniowie, którzy stanęli przed trudnym wyborem szkoły średniej. - Jest tutaj jeden z kierunków, który mnie interesuje. To informatyka – zdradził nam jeden z uczniów.

Uczniowie, którzy na tę szkołę postawili kilka lat temu, przekonywali w sobotę, że dokonali dobrego wyboru i tej szkoły nie zamieniliby na żadną inną, choć uczyć się trzeba sporo.- Jest naprawdę wysoki poziom, ciężko jest, ale warto. Mamy świetne pracownie, świetne warsztaty, samoloty mamy cudowne również i naprawdę jest, że tu dużo praktyki, nie sama teoria - mówi Natalia Kozłowska, uczennica ZSM nr 1 w Bydgoszczy.

"Dobra praca i dobry zawód" - to dewiza tej szkoły. Po jej ukończeniu absolwenci mają duże szanse na zatrudnienie w bydgoskich zakładach pracy. - Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 prowadzi nauczanie w kierunkach poszukiwanych na rynku pracy. Obecnie nie mamy fachowców, którzy pracują w zakładach pracy. Zakłady pracy, przedsiębiorcy potrzebują dobrych fachowców - mówi Ewa Ankiewicz-Jasińska, dyrektor szkoły.

Dobrze wyposażone pracownie i świetnie wyszkoleni nauczyciele to szansa, że młodzi ludzie, zamiast wykształcenia ogólnego, wybiorą zawodowe. Jak przekonują pedagodzy, szkolnictwo zawodowe ma się coraz lepiej. - Uczniowie mają możliwość odbywania płatnych staży w czasie wakacji już po drugiej klasie, więc mają okazję zaprezentować swoje nabyte umiejętności w praktyce - zaznacza Joanna Komorowska, wicedyrektor ZSM nr 1 w Bydgoszczy.

Szkoła ściśle współpracuje z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego i z Bydgoskim Klastrem Przemysłowym.