Projekt nowej ustawy zakłada niższe składki na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorców. Pomysłodawcą ustawy jest poseł Michał Cieślak z Polski Razem.

Projekt ustawy przewiduje obniżone składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców, których miesięczny przychód jest mniejszy niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to 5 tys. zł. Według założeń projektu, jeżeli miesięczny przychód jest np. mniejszy niż 200 zł, to miesięczna składka wyniesie 32 zł. Kwota ta rośnie wprost proporcjonalnie do przychodów. Jednak jeżeli przedsiębiorca przekroczy próg 5 tys. zł, to składka wyniesie pozostaje na poziomie1172 zł. - Dać im szansę płacić składki ZUS znacznie mniejsze, w zależności od tego, jakie są ich przychody. Tak, żeby oni wiedzieli, że im się to opłaca i że pracują legalnie w Polsce - argumentuje Iwona Michałek, poseł klubu parlamentarnego PiS, Polska Razem Zjednoczona Prawica.

Zmiany te mają dotyczyć zarówno nowych przedsiębiorców, jak i tych, którzy firmy prowadzą od wielu lat. W przypadku nowych firm progowe oskładkowanie zacznie obowiązywać po upływie dwóch lat. Nowe przepisy mają wejść w życiu 1 stycznia 2018 roku.