Rower Aglomeracyjny w Grudziądzu - to pomysł polityków Prawa i Sprawiedliwości. Podczas konferencji prasowej padło również pytanie, czy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej będą przyjmować uchodźców. Urząd Miasta Grudziądza deklaruje, że jest gotów przyjąć jedną rodzinę.

Po ostatnich deklaracjach lidera PO, Grzegorza Schetyny, poseł PiS, Jan Krzysztof Ardanowski pyta, czy kujawsko-pomorskie samorządy będą przyjmowały uchodźców? - Czy jest to decyzja z nimi uzgodniona? Czy jest to tylko prywatne zdanie pana przewodniczącego? - docieka.

Urząd Miasta Grudziądza odpowiada, że jest w stanie pomóc jednej rodzinie. - Chcielibyśmy, aby to była rodzina z dziećmi, więc jeśli pojawi się propozycja, by miasto przyjęło rodzinę uchodźców, to będziemy otwarci - informuje Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowy magistratu.

Z kolei poseł Iwona Michałek pytała, dlaczego prezydentowi Grudziądza, który odpowiada za sytuację zadłużonego szpitala, radni udzielili absolutorium. - Wiedzą, że jest źle zarządzany. Wiedzą że są złe perspektywy - wylicza. - Budżet został zrealizowany planowo. Dochody ponad plan, wydatki także były niższe niż zaplanowano - odpowiada Michał Czepek, szef klubu radnych PO.

Politycy i działacze PiS mówili również, jakim zainteresowaniem cieszą się rowery miejskie w Bydgoszczy czy Toruniu, i zapowiedzieli starania o takie rozwiązania dla Grudziądza. - Bardzo chętnie mieszkańcy i turyści korzystają z roweru miejskiego. Uznaliśmy, że warto, żeby Grudziądz również taki rower miał - uważa Iwona Michałek, poseł PiS, Polska Razem.

Pomysłodawcy chcą, by w przyszłorocznym budżecie miasta wygospodarowano środki na ten cel.