Agencja Rynku Rolnego prowadzi nabór wniosków o udzielenie pomocy dla producentów mleka i hodowców bydła. Są też pieniądze na refundacje kosztów zakupu jałówek. Czasu jest mało, bo termin mija 31 lipca.

Pierwszy program dotyczy tych hodowców, którzy w ubiegłym roku ograniczyli produkcję mleka. Rolnicy mogą też starać się o refundację kosztów zakupu jałówek. W każdym wypadku należy spełniać warunki udzielania pomocy, potwierdzone dokumentami. - Zawsze był taki obowiązek ubiegania się, a przez nas wystawiania świadectw rodowodowych. On jest potwierdzeniem tego, co kupujemy. Oprócz paszportu, karty jałówki, jeszcze ten jeden dokument jest wymagany. My te dokumenty - na wniosek czy sprzedającego, czy kupującego - w tej chwili wystawiamy - wyjaśnia Janusz Nalewajski z Polskiej Federacji Hodowców Bydła, Producentów Mleka, Region Bydgoszcz.

Wsparcie przy ograniczeniu produkcji mleka nie przekroczy 61 gr za kg produktu, w drugim przypadku - od 1000 do 3000 zł za zakupioną jałówkę. - Pierwszy mechanizm jest przeznaczony dla rolników, którzy ograniczyli produkcję mleka w wyniku gry rynkowej. Drugi mechanizm to jest dla rolników, którzy przebudowują swoje stada w kierunku stad mlecznych w oparciu o wysokiej jakości materiał hodowlany - tłumaczy Wojciech Kędzia, dyrektor oddziału terenowego ARR w Bydgoszczy.

Kwota dofinansowania jest zróżnicowana i ostatecznie zostanie ustalona przez prezesa Agencji Rynku Rolnego. - Wnioski można składać do ARR, dokładnie do oddziałów terenowych i tu należy pamiętać, żeby złożyć do właściwego oddziału – tam, gdzie mieszka producent mleka. Wnioski należy składać do 31 lipca - zaznacza dr Karolina Dziewulska-Siwek, zecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego.

Wnioski można składać w oddziałach agencji rynku rolnego. W Bydgoszczy siedziba placówki od 24 lipca będzie się mieścić przy ul. Hetmańskiej 38.