Miłośnicy historii, na tuszyńskich polach w Koronowie po raz kolejny przenieśli się do XV wieku. Tutaj mogą ponownie przeżyć polskie zwycięstwo nad Krzyżakami w październiku 1410 roku. Jarmark Cysterski od lat przyciąga wielu widzów i turystów.

Rozgrzewka przed walką to w średniowieczu normalna sprawa. Głośno, gwarno i radośnie a przede wszystkim honorowo. W takiej bojowej atmosferze historia jest na wyciągnięcie ręki. - Podoba nam się wszystko, wnukom przede wszystkim, zapachy, pokazy - powiedziała nam jedna z osób goszczących na Jarmarku.

Wojowie, a konkretniej templariusze walczą nie tylko mieczami , mają też sprzęt do zadań specjalnych.- Główną atrakcją będzie nocne palenie wioski. To jest o tyle ciekawe widowisko, że pierwszy raz pojawią się machiny oblężnicze, które my budujemy właśnie od roku, tam stoi trebusz 7,5 m wysoki, on strzela główkami kapusty, a teraz będą płonące głowy kapusty - mówi Patryk Mikołajewski z Koronowskiej Komandorii Templariuszy.

Bitwa jest również okazją, żeby uczyć się rycerskiego rzemiosła. - Wielmożny panie, na rycerza trzeba mieć prezencję, rumaka, namiot, służbę, ja jestem zwykłym prostym knechtem - mówi Przemek Meler, knecht z Krakowa.

Mając te przymioty, wystarczy przed bitwą zrobić rozgrzewkę. - Kondycję trzeba wyrobić, można się bić, bo to jest sport najlepszy w swoim rodzaju - mówi Dominik Cabański, rycerz z Koronowa. O każdego zacnego rycerza dba oczywiście dama jego serca.- Rola damy w średniowieczu polega na tym, że po prostu pielęgnuje ognisko domowe i czeka na swojego rycerza, który jest w bojach, i pilnuje jego dzieci - mówi Dominika Mikołajewska, Średniowieczna Dama.

To mocna dawka średniowiecznej historii w najlepszym wydaniu, ale na festynie można też przenieść się do czasów późniejszych i poznać stroje z epok.- Będziemy przebierać pewnego śmiałka w zbroję husarską. Każdy będzie się mógł przekonać ile taka zbroja husarska ważyła - mówi Łukasz Staroński, Agencja Arkona.

A na chętnych czekały nie tylko stroje, również .. narzędzia tortur i odbywania średniowiecznej kary. To nie wszystkie atrakcje pierwszego dnia jarmarku. Drugi rozpocznie Msza św. Rycerska w Bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po niej, tak jak w 1410 roku rycerstwo wyruszy do boju i .. znów zwycięży pod Koronowem. Miejsce wymarszu upamiętnia ogromny kamień i dwa nagie miecze. Inscenizacja, tej uznawanej za jedną z najważniejszych bitew średniowiecznej Europy, rozpocznie się o godz. 15:00.