Szkolą, doradzają, zachęcają do działania - teraz mogą skorzystać z dodatkowych pieniędzy na lokalne inicjatywy. Lokalne Grupy Działania z Kujaw i Pomorza rozpoczęły kolejny nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju w latach 2014-2020. Jak uzyskać wsparcie - tego można było się dowiedzieć podczas pikniku z Lokalną Grupą Działania "Gminy Powiatu Świeckiego", zorganizowanym na Zamku Krzyżackim w Świeciu.

Energia, pomysłowość i chęć do działania - to najlepszy przepis na sukces, który ma czasem wyjątkowo słodki smak. Tak jak w przypadku lodów z rolniczej zagrody Państwa Maciejewskich. - Wszystko to co naturalne najbardziej teraz ludzi chyba przyciąga, dlatego tutaj taka produkcja coraz więcej - mówi Ewa Górna, Lody z Rolniczej Zagrody. - Naprawdę były ciężkie początki. Pomalutku, pomalutku, teraz dom się nie zamyka. Naprawdę klientów mają i trzymamy za nich kciuki - mówi Magdalena Jek, Lody z Rolniczej Zagrody.

Czasem kciuki nie wystarczą, potrzebne jest również wsparcie - taką pomoc oferują Lokalne Grupy Działania. Tworzą je mieszkańcy, organizacje pozarządowe i samorządy. Cel jest jeden - działanie na rzecz lokalnej społeczności, która chce działać na wielu polach.- Byliśmy KGW od wielu, wielu lat i w końcu chcieliśmy założyć stowarzyszenie żeby działać prawnie, żeby można było pozyskiwać środki, żeby można było coś zrobić dla wsi - mówi Hanna Wilczyńska ze Stowarzyszenia „Topolanki".

Na terenie Kujaw i Pomorza działa 28 lokalnych grup. Jedną z nich jest LGD "Gminy Powiatu Świeckiego". Jej pracownicy od 10 lat szkolą, doradzają, oferują pomoc, również w pozyskaniu środków unijnych. - Dysponujemy środkami, które pomagają rozwijać działalność gospodarczą i one są w warunkach wiejskich niezbędne - mówi Zdzisław Plewa, LDG "Gminy Powiatu Świeckiego”.

Z jakich środków można korzystać w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju w latach 2014-2020 - tego można było się dowiedzieć podczas pikniku z Lokalną Grupą Działania "Gminy Powiatu Świeckiego". Tegoroczne spotkanie w Świeciu przebiegało pod hasłem "Rozwój produktów lokalnych i turystycznych".- Jesteśmy świeżo po naborze na premie na rozpoczęcie działalności gospodarczej i wpłynęło dosyć dużo wniosków. W tej chwili trwa nabór na środki na rozwój przedsiębiorczości i pytań jest bardzo dużo - mówi Katarzyna Lipowiec, kierownik biura LGD "Gminy Powiatu Świeckiego".

W nowej perspektywie fundusze na lokalne inicjatywy mają popłynąć szerokim strumieniem - nie tylko z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.- Można się do takich Lokalnych Grup zgłosić, czy telefonicznie czy osobiście i uzyskać bezpłatne porady w każdym zakresie - mówi Elżbieta Siemiątkowska, Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich Urząd Marszałkowski w Toruniu.

W ten sposób można pozyskać środki m.in. na rozwój infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej, wsparcie wiejskiej przedsiębiorczości, czy działanie na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego.