Nowe ścieżki rowerowe i coraz lepsza infrastruktura - to sprawia, że mieszkańcy Torunia coraz chętniej przesiadają się na rowery. Rośnie też liczba wypadków z udziałem rowerzystów. By temu zapobiec, władze miasta zapowiedziały wprowadzenie programu "Bezpieczne dwa kółka".

Jest słońce, jest i rower. Korzystając z dobrej pogody po burzliwej nocy, toruńscy rowerzyści wyruszyli w trasę. I nie mogą narzekać. Chyba że na kierowców. - Ja ścieżką to mogę wszędzie dojechać - zapewnia jedna z cyklistek. - Czasami się nie zatrzymują i jadą nie patrząc się - mówi inny rowerzysta. - W skrajnych przypadkach kierowcy są niemili, ale da się z nimi współpracować w ruchu - dodaje kolejny cyklista.

Ta współpraca jest niezwykle ważna, by uniknąć niebezpiecznych wypadków. A do nich dochodzi zdecydowanie zbyt często. Według badań przeprowadzonych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w latach 2012-2016 na drogach powiatu toruńskiego zginęło 12 rowerzystów, a niemal 80 odniosło poważne obrażenia. - 578 zdarzeń z udziałem rowerzystów w tym czasie i niestety ta liczba, w stosunku do ogółu zdarzeń, wzrasta - zdradza podinsp. Krzysztof Lewandowski, zastępca komendanta miejskiego policji w Toruniu.

Przyczyny wypadków są różne: nieuważna jazda rowerzystów, a przede wszystkim kierowców aut, którzy nieprawidłowo wymijają jednoślady lub wymuszają pierwszeństwo. Dlatego władze miasta stworzyły program „Bezpieczne dwa kółka”. W jego ramach mają być prowadzone akcje prewencyjne; tak jak film przygotowany m.in. przez policję i straż miejską, który uczula kierowców na konieczność zatrzymania się na światłach, kiedy pali się wyłącznie warunkowa, zielona strzałka. - Zdajemy sobie sprawę, że teraz społeczeństwo jest bardzo multimedialne i w ten sposób chcemy do niego dotrzeć. Sama pogadanka jest potrzebna, ale trzeba to uzupełniać - podkreśla Jarosław Paralusz, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Toruniu.

A uzupełniać muszą się także: działania prewencyjne i ciągłe polepszanie infrastruktury drogowej. W Toruniu miejsc przyjaznych rowerzystom jest coraz więcej. - Czerwone przejścia, oznakowanie, kocie oczka, itd. - wymienia Michał Zaleski, prezydent Torunia

W kilkunastu miejscach miasta rowerowe ścieżki już niedługo będą dodatkowo chronione przez sygnalizatory świetlne.