Nad morze, w góry czy nad jezioro - dla wielu mieszkańców regionu rozpoczął się długi weekend. Nie wszyscy jednak odpoczywają: dla policji jest to czas wzmożonych kontroli drogowych, podczas których sprawdzana jest m.in. trzeźwość kierowców. Na pijanych „za kółkiem” coraz częściej reagują także obywatele.

Ponad 3 promile alkoholu - tyle we krwi miał mężczyzna prowadzący samochód w Dąbrowie Biskupiej w powiecie inowrocławskim. W takiej sytuacji nietrudno o tragedię. Na szczęście w porę zareagował inny uczestnik ruchu drogowego, który zatrzymał nietrzeźwego kierowcę. - Kierowca volkswagena jechał całą szerokością drogi, zjeżdżał do pobocza i mieszkaniec powiatu podejrzewał, że ten mężczyzna być może jest pod wpływem alkoholu. Kiedy volkswagen zatrzymał się przy pobliskim sklepie, mężczyzna podjechał tam również i gdy otworzył drzwi samochodu, wyczuł od kierowcy alkohol, zabrał kluczyki i powiadomił o tej sytuacji policję - opowiada asp. sztab. Izabella Drobniecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu.

Podobna sytuacja miała miejsce w Sadkach w powiecie nakielskim, gdzie pijany mężczyzna usiłował wsiąść do zaparkowanego pod sklepem pojazdu. Uniemożliwił mu to przypadkowy przechodzień, który zauważył zataczającego się kierowcę i odebrał mu kluczyki do samochodu. Po przyjeździe policji okazało się, że mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Obywatelskie zatrzymania pijanych kierowców zdarzają się w naszym regionie coraz częściej. Rośnie też świadomość jak bardzo niebezpieczne są osoby prowadzące pojazdy pod wpływem alkoholu.

W związku z rozpoczynającym się długim weekendem w pełnej gotowości jest również policja. - W tym czasie możemy spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach. Policjanci będą kontrolować przede wszystkim stan trzeźwości kierujących, zwrócimy również uwagę szczególną na wykroczenia szczególnie niebezpieczne - np. wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, przekraczanie nadmierne prędkości - zapowiada mł. asp. Piotr Duziak z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

W ubiegłym roku na Kujawach i Pomorzu podczas sierpniowego długiego weekendu doszło do aż siedmiu poważnych wypadków, w których zginęły 3 osoby. Policja niezmiennie apeluje o ostrożność.