Były prezydent i premier Czech odbierze w niedzielę Nagrodę Jagiellońską. W piątek w Ratuszu Staromiejskim spotkał się z przedstawicielami samorządu i środowiska naukowego

W spotkaniu uczestniczyli m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski oraz prof. Grzegorz Górski. - Pierwszy wyjazd za granicę w moim życiu to wizyta w Krakowie, gdzie przyjechałem grać w koszykówkę. Tak samo pierwszy wyjazd podczas kariery politycznej odbył się do Polski, na początku stycznia 1990 roku. Chciałem też przy okazji podziękować Kolegium Jagiellońskiemu za nagrodę, którą mam otrzymać, a która jest dla mnie niezwykle cenna - wyznaje Vaclav Klaus, były premier i prezydent Republiki Czeskiej. - Vaclav Klaus miał odegrać jedną z najważniejszych ról najpierw w transformacji ustrojowej Czechosłowacji, a po roku ‘93 budowie samodzielnego państwa Republiki Czeskiej - zaznacza Marcin Czyżniewski, „Idee w polityce Václava Klausa".

W sobotę o godz. 11.00 rozpocznie się Święto Kolegium Jagiellońskiego - Toruńskiej Szkoły Wyższej, połączone z wręczeniem Nagrody Jagiellońskiej Vaclavovi Klausovi. Nagroda Jagiellońska nadawana jest w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju politycznego, ekonomicznego, kulturalnego, naukowego lub społecznego Europy Środkowo- Wschodniej.

Podczas sobotniej uroczystości odbędzie się także m.in. wręczenie dyplomów oraz nagród dla najlepszych i najbardziej aktywnych absolwentów rocznika 2017.