Mieszkańcy Chełmna stworzyli oryginalny festiwal artystyczny - 9 HILLS FESTIVAL. To trzy dni wypełnione spektaklami teatralnymi, filmami, fotografią, tańcem i street artem.

Mieszkańcy Chełmna w obiektywie Sławomira Sawiny; Każdy z charakterystycznym dla niego przedmiotem. - W zeszłym roku skupiłem się na historycznej fotografii, na zbiorach moich pana Stanisława Delika, który miał tutaj wcześniej zakład przez 50 lat. A w tym roku stwierdziłem, że trzeba pokazać zdjęcia ludzi współczesnych, żeby po prostu za 100 lat ktoś pokazał te fotografie - opowiada.

W ten sposób fotograf zaprasza dosłownie na swoje podwórko. To główna idea festiwalu: artyści otwierają się na sąsiadów. Wszystko w pięknej scenerii Chełmna - mieście położonym na dziewięciu wzgórzach, stąd nazwa festiwalu. - Staramy się robić swoje, pokazać swój pomysł na Chełmno, właśnie zmienić tę perspektywę - sposób zauważania tego miasta - wyjaśnia Adam Jendryczka, dyrektor artystyczny festiwalu.

Nie da się nie zauważyć, że to udaje się, co potwierdzają tłumy w każdym zakamarku miasta. - Duże tłumy, więc jest fajnie. Jak najbardziej super inicjatywa - mówi jeden przechodniów. - Najważniejsze jest to, że udało się połączyć pokolenia - uważa Ewa Gerka, wiceprezes Fundacji „Muzeum Ziemi Chełmińskiej”.

Festiwal scala ze sobą teatr, film, muzykę, fotografię, ale i historię fantastykę czy taniec. Sztuka ma po prostu wypełnić miasto. Pomysł stworzenia Festiwalu - jak mówią sami organizatorzy - zrodził się z potrzeby serca oraz ducha. - Prawdą jest, że nie mamy swojego teatru, jednak możemy mieć w tym mieście wspaniałe spektakle, co właśnie pokazujemy - tłumaczy Piotr Murawski, organizator festiwalu.

To druga edycja imprezy. Nad sukcesem pracują dziesiątki animatorów i wolontariuszy. - Wpieramy tę imprezę z niesamowitą ochotą. O Chełmnie niektórzy mówią „polskie Carcassonne". Impreza pokazuje, ze rzeczywiście można tak porównywać Chełmno - podsumowuje Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Perspektywy 9 Hills Festival w Chełmnie potrwa do niedzieli.