W Grudziądzu żołnierze miejscowego garnizonu wzięli udział w uroczystości patriotycznej przed pomnikiem żołnierza polskiego.

- Święto Wojska Polskiego kieruje naszą uwagę na sprawy najważniejsze i najcenniejsze: wolność, honor i wierność w służbie ojczyzny. To święto nas wszystkich, bowiem dzięki odwadze i poświęceniu żołnierzy, dziś możemy żyć w bezpiecznym i wolnym kraju. My, grudziądzanie, jesteśmy dumni z bogatych tradycji wojskowych naszego miasta. Jesteśmy wdzięczni żołnierzom, za waszą obecność i działania podejmowane na rzecz lokalnej wspólnoty - przemawiał Robert Malinowski, prezydent Grudziądza.

- Mając na uwadze pamięć tego, co się tutaj działo w Grudziądzu, na karty historii chlubne Grudziądza - w tym zapisane przez żołnierza - z tego ogromnego szacunku wyszliśmy na rynek miejski po to, aby świętować wspólnie z mieszkańcami te święto. Gdzie, jak nie na rynku? Gdzie jak nie w Grudziądzu, stolicy polskiej kawalerii? - przyznaje płk Krzysztof Tokarczyk, dowódca Garnizonu Grudziądz.

- Tu, w tym miejscu, padają zawsze słowa o tradycjach kawaleryjskich Grudziądza. To takie ważne, że się o tym pamięta, że wśród żołnierzy byli ci, którzy konno. I myślę, że w tym dniu nasze wszystkie uczucia biegną do nich wszystkich - wyznaje Karola Skowrońska, przewodnicząca zarządu Fundacji „Na rzecz tradycji jazdy polskiej”.