W przedostatni dzień Festiwalu Wisły wodne atrakcje zagościły w Toruniu. Żeglarze przywitali włodarzy miasta solą, a dokładniej - kilkoma workami soli z Ciechocinka. Dzięki przybyszom z całej Polski, Bulwar Filadelfijski na dwa dni zamienia się w ogromną, rzeczną przystań.

Z Włocławka, przez Nieszawę i Ciechocinek, aż do Torunia. Festiwal Wisły w województwie kujawsko-pomorskim przepłynął już całą zaplanowaną trasę. Sam rejs pełen przygód jeszcze się jednak nie zakończył. Żeglarze, którzy Wisłą do Torunia przybyli z najdalszych zakątków Polski, zostali uroczyście przywitani przez władze miasta. - To się wszystko dzieje w „Roku Rzeki Wisły”. To punkt kulminacyjny, kiedy pokazujemy urodę naszej wspaniałej królowej rzek, a jednocześnie pokazujemy dobro, jakie ona niesie mieszkańcom miast położonych nad jej brzegami - podkreśla Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Bo Wisła to nie tylko największa polska rzeka, ale także symbol Torunia i regionu. Właśnie dlatego organizatorzy festiwalu życzą sobie, by tętniła życiem nie tylko od święta. - Żeby ten festiwal był takim impulsem dla innych miast, że nad Wisłą trzeba przebywać, po Wiśle trzeba pływać, ale też o nią dbać. Chciałbym, żeby jak najwięcej osób poznało Wisłę od tej jak najlepszej strony - wyznaje Robert Jankowski, szef Fundacji „Rok Rzeki Wisły”.

A poznawać uroki królowej polskich jest komu. Na sam festiwal przybyło kilkadziesiąt statków i łodzi. - Wisła jest dzika, jest piękna. Radzę popłynąć za Grudziądz. Piękne, zalesione klify - tam jest przecudnie - przekonuje Jacek Friedel, żeglarz.

Są jachty i łodzie z całej Europy. Wśród nich słynny francuski żeglarz Jean-Marc Benoit znany jako „Bibi". Jak podkreśla, choć na Kujawy i Pomorze dopłynął z problemami, w samej Wiśle zdążył się już zakochać. - Mówi się, że to Loara jest tą najdzikszą rzeką, ale po przypłynięciu tutaj stwierdzam, że ten tytuł należy się Wiśle - z całą swoją florą i fauną, np. bocianami czarnymi, które miałem okazję widzieć po drodze. Choć pływałem po wielu rzekach, Wisła pod względem natury jest najdziksza i najwspanialsza - przyznaje.

Podczas wodnego święta w Toruniu na mieszkańców czekają jeszcze m.in. koncerty, jarmark i rozdanie żeglarskich nagród. Festiwal Wisły będzie obecny przy Bulwarze Filadelfijskim także we wtorek.