Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny przygotowuje się do trzech dużych inwestycji. Jeszcze we wrześniu rozpocznie się remont obecnej siedziby teatru - pałacu Dąmbskich w Toruniu. W pierwszym kwartale przyszłego roku ruszy przebudowa i modernizacja pałacu w Wieńcu oraz rozbudowa kinoteatru Grunwald w Toruniu - właśnie tam powstanie duża scena teatru.

Przed wojną zasiadała tam publiczność kina „Mars”, później kina „Grunwald”. Dawny Dom Żołnierza był kultowym miejscem na toruńskiej mapie kulturalnej. Dopiero w 2011 roku przyszłość kinoteatru „Grunwald” stanęła pod znakiem zapytania. Budynek trafił w prywatne ręce dewelopera. - Plany inwestora były zupełnie inne. Konserwator zabytków na szczęście utrzymał w mocy decyzje dotyczące zachowania tego obiektu przynajmniej w zakresie elewacji i staliśmy się właścicielem tej nieruchomości - jako województwo. Odkupiliśmy ten obiekt za cenę, za którą był niegdyś sprzedany - wyjaśnia Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Teraz budynek ma odzyskać dawny blask z zachowaniem modernistycznego charakteru obiektu. Zamontowane zostaną między innymi nowoczesne mechanizmy sceny obrotowej z zapadnią. Mieścić się tu będzie zaplecze techniczne i administracyjne Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego, ale przede wszystkim jego duża scena.

Remont „Grunwaldu" rozpocznie się w pierwszym kwartale 2018 roku, podobnie jak pałacu w Wieńcu, gdzie ulokowany zostanie Kujawskie Centrum Muzyki. Nowy blask zyska także obecna siedziba teatru - Pałac Dąmbskich na toruńskiej starówce. Na czas remontów spektakle dla dzieci odbywać się będą w budynku przy ul. Sienkiewicza, dla dorosłych - w siedzibie Fundacji Tumult na toruńskim Rynku Nowomiejskim. - Jest to bardzo ważny krok w rozwoju teatru. Myślę, że przez te trzy lata działalności teatr okazał się i potwierdził się zamysł marszałka Piotra Całbeckiego, że taki teatr jest w województwie potrzebny, bo jednak mamy coraz więcej widzów - uważa Anna Wołek, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego.

Remont w Pałacu Dąmbskich oraz kinoteatru „Grunwald” zakończą się w czwartym kwartale 2018 roku. Kujawskie Centrum Muzyki nową siedzibę otrzyma w pierwszym kwartale 2019 roku. Łączna wartość wszystkich projektów to ponad 59 mln zł.