Cena, jakość i unikalny produkt - na innowacje stawia coraz więcej firm z Polski, które rozpoczynają swoją działalność. O tym, w jaki sposób wspierać najciekawsze startupy, rozmawiano na 27. Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju. To największe tego typu wydarzenie w Polsce i Europie Wschodniej. Swoją pomoc dla regionalnych przedsiębiorstw oferują także lokalne instytucje.

Elfy, darty i swingi - flagowe pojazdy bydgoskiej PESY jeżdżą po całym świecie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ciągłe stawianie na innowacje. - PESA, przy skromnym udziale naszego wsparcia, otworzyła centrum badawcze u siebie w spółce i dlatego wszystkie pociągi, które ich jeżdżą na świecie, mają w sobie tę cząstkę funduszu badań i wdrożeń - zauważa Jakub Jaźwiec z Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji.

Fundusz to narzędzie Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji, które ma wspierać przedsiębiorstwom w podbijaniu coraz większych rynków. Do tej pory pieniądze pozwoliły rozwinąć biznesowe skrzydła 30 firmom. Powstało też 115 miejsc pracy dla specjalistów. W poniedziałek ruszyła kolejna edycja projektu. Tym razem tzw. vouchery badawcze na wprowadzanie innowacji może otrzymać 300 mikro, małych i średnich firm. - Firmy się przekonują, że w dzisiejszej takiej globalnej gospodarce trzeba umieć konkurować także nowym produktem: więc nie tylko cena, jakość, ale coś, co zaskoczy konkurencję - tłumaczy Maciej Krużewski z Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji.

W rozwijaniu innowacyjnych pomysłów mają pomagać także inkubatory przedsiębiorczości. W Exea Smart Space w Toruniu pierwsze kroki w biznesie stawia obecnie 50 firm. To one mają szansę stać się w przyszłości siłą regionalnej i polskiej gospodarki, dlatego nie zapomina się o nich podczas dużych wydarzeń. Na trwającym w Krynicy-Zdroju 27. Forum Ekonomicznym zaprezentowano m.in. raport o startup’ach. - Jest ogromnym źródłem wiedzy i taką obowiązkową lekturą i zarówno dla tych, którzy się opiekują i umożliwiają rozwój biznesu, jak i też dla tych, którzy chcą zaczynać; tak, żeby unikać błędów poprzedników i korzystać z tego, co oferuje przyjazne dla biznesu środowisko - uważa Tomasz Pasikowski, prezes zarządu Exea.

I właśnie dlatego - choć krynickie forum to wydarzenie, w którym biorą udział najważniejsze postaci świata nauki, biznesu i polityki – to, zdaniem ekonomistów, jest ważne także dla mniejszych przedsiębiorców. Ze względu na podjęte tam ustalenia i kierunki rozwoju gospodarki. - Poprzez napływ inwestycji, może miejsc pracy, rozwój naszego mniejszego lub większego miasteczka lub projekty infrastrukturalne, z których powstaną za parę lat nowe drogi lub nowe mosty. Dlatego decyduje się w skali makro, ale to się w najbliższym czasie przekłada na skalę mikro - ocenia dr Damian Walczak, ekonomista UMK w Toruniu.

W Kujawsko-Pomorskiem - w sektorze przedsiębiorstw - pracuje niemal 270 tys. osób.