Urodziła się w Papowie Biskupim, dzieciństwo spędziła w Solcu Kujawskim. Wybitna polska artystka Irena Santor nigdy nie zapomniała o swoim rodzinnym mieście, do którego często powraca. Okazją do spotkania z mieszkańcami była premiera albumu „Powrócisz tu... czyli Irena Santor i Solec Kujawski", autorstwa dziennikarki TVP3 Bydgoszcz Urszuli Guźleckiej.

Jedno ze zdjęć dotąd niepublikowanych, które znalazło się w albumie, pochodzi z prywatnego archiwum artystki – na nim Irena Santor opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w Solcu Kujawskim. To opowieść o słynnej artystce i jej związkach z rodzinnym miastem. - Zanim stała się Ireną Santor, była Irką Wiśniewską, która już w Solcu Kujawskim zaprezentowała piękno swojego głosu: śpiewała w sklepach, śpiewałam ludziom, którzy chcieli tego słuchać - opowiada Urszula Guźlecka

Dziennikarka TVP3 Bydgoszcz jest autorką tej wyjątkowej publikacji. Album o jednej z najbardziej znanych polskich piosenkarek to jej literacki debiut. - Pani Irena Santor to osoba niezwykle utalentowana, wyjątkowo wrażliwa i bardzo normalna. Mnie zawsze interesowało, jak wyglądało życie tych słynnych postaci; zwłaszcza Ireny Santor zanim stała się taka znana - zdradza Urszula Guźlecka.

Tytuł albumu "Powrócisz tu..." nawiązuje do jednej z piosenek Ireny Santor. Artystka śpiewa „Powrócisz tu, gdzie nadwiślański brzeg" i rzeczywiście rodzinne miasto często gości swoją honorową obywatelkę. - Przeświadczenie, że ma się na mapie ten maleńki znak, do którego zawsze można wrócić to jest to, co daje człowiekowi spokój i człowiek wie, że jest coś ponad hałas, przykrości, ponad złe rzeczy, które się dzieję - jest dom - wyznaje Irena Santor.

Uroczysta premiera z udziałem artystki odbyła się w Soleckim Centrum Kultury, którego salę solecczanie wypełnili po brzegi. - Jest naszym doskonałym ambasadorem, promuje nasze miasto i tak bardzo się z nim utożsamia, to jest dla nas niezwykłe - nie ukrywa Teresa Substyk, burmistrz Solca Kujawskiego.

W albumie, poza zdjęciami Ireny Santor z dzieciństwa, znalazły się także te przedstawiające historyczny Solec Kujawski. Autorem zdjęć współczesnych artystki i miasta jest Marek Chełminiak.