To będzie tydzień pod znakiem polskiej historii i kultury. 15 uczniów ze szkoły w litewskim Niemenczynie rozpoczęło tygodniową wycieczkę po naszym regionie. Podczas wizyty uczniowie poznają postać marszałka Józefa Piłsudskiego i historię stosunków polsko-litewskich.

Czują, że są u siebie. W ich domach na Wileńszczyźnie używany jest polski język, dziadkowie i rodzice przekazali im wiedzę o polskiej tradycji i kulturze. - O Polsce wszystko opowiadali, bo sami pochodzą z Polski, tylko mieszkamy na Litwie, ale w domu jest też kultura polska - zdradza Jakub Giedrys, uczeń Gimnazjum w Niemenczynie.

To grupa 15 uczniów ze szkoły niedaleko Wilna. W 5-tysięcznej miejscowości połowę mieszkańców stanowią Polacy. - Uczymy się o wszystkich królach, o respublice, o całej historii Polski i Litwy - opowiada Julia Smolska, uczennica Gimnazjum w Niemenczynie. - Chcę w przyszłości studiować w Polsce. Chcę zobaczyć, w jakim mieście są jakie uniwersytety. Ciekawi mnie Polska, moja druga ojczyzna - dodaje Ewa Tumińska, uczennica Gimnazjum w Niemenczynie.

vMłodzież zwiedzała Bydgoszcz, w kolejnych dniach pozna historię Torunia, Exploseum, weźmie udział w Festynie Archeologicznym w Biskupinie. - My o nich pamiętamy, myślimy ciepło, chcemy, by czuli się jak najlepiej, stąd też ich pobyt odbywa się w domach polskich rodzin - podkreśla Ewa Jędrzejczak-Taranek, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 35 w Bydgoszczy.

Uczniowie zgłębią historię polsko-litewskich stosunków, będą kroczyli ścieżkami marszałka Józefa Piłsudskiego. - Piłsudski walczył o Polskę, a z Kresami to różnie było: Ostra Brama, historia Wilna, Litwy - to niekiedy wywołuje niedobrą interpretację, niedobre naleciałości, które ta młodzież może zetrzeć, pokonać te stereotypy - przyznaje Krystyna Rostowska, nauczyciel Gimnazjum w Niemenczynie.

Projekt przygotowali nauczyciele i młodzież SP nr 35 w Bydgoszczy. W biurze europosła PiS Kosmy Złotowskiego uroczyście przywitano uczniów. - Chcemy im pokazać również początki Państwa Polskiego. To na tych ziemiach - Kujawach i Wielkopolsce - chcemy im pokazać związki między Bydgoszczą a Wileńszczyzną - wyjaśnia eurodeputowany.

Tygodniowy pobyt młodzieży udało się zorganizować dzięki wsparciu regionalnych samorządów, instytucji i stowarzyszeń.