Dobra wiadomość zarówno dla producentów, jak i dla konsumentów. W naszym regionie powstaną kolejne miejsca, w których mieszkańcy będą mogli nabyć świeże produkty bezpośrednio u ich lokalnych wytwórców. W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie budowy i przebudowy targowisk.

15 nowoczesnych targowisk za prawie milion złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zarząd województwa przeznaczył fundusze na budowę lub przebudowę przez samorządy lokalne targów w małych miejscowościach, m.in. w Chodczu, Sępólnie Krajeńskim czy Bądkowie. - Jak mamy takie miejsce, to też to zachęta do tego, aby tam uczestniczyć, aby tam wystawiać swoje towary, aby je sprzedawać. Mówimy cały czas o sprzedaży bezpośredniej, o sprzedaży od producenta. To jest właśnie takie miejsce, aby te wyroby właśnie domowe - oczywiście z odpowiednimi certyfikatami, zabezpieczeniami, ale też inne produkty handlowe - tam właśnie sprzedawać, czyli w miejscach do tego przeznaczonych - przekonuje Dariusz Kurzawa, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Targowiska będą zmodernizowane; utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, a także wyposażone w miejsca parkingowe. - Chcemy założyć fotowoltaikę na tym dachu, żeby cały prąd, który jest wykorzystywany podczas dni handlowych, ale również do oświetlenia tego targowiska, był właśnie z tej fotowoltaiki. Dodatkowo jeszcze będziemy przygotowywać dodatkowe miejsca parkingowe, bo się okazuje, że to co już jest wybudowane, nie wystarcza pod to, co się dzieje u nas w piątki - wyjaśnia Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego. - Miejsce pozostaje w Chodczu to samo, natomiast infrastruktury - z przykrością stwierdzam - do tej pory nie było żadnej, poza jakimiś, takimi starszej daty sanitariatami. To dofinansowanie pozwoli tą infrastrukturę wybudować - przyznaje Jarosław Grabczyński, burmistrz Chodcza.

W latach ubiegłych z unijnych środków powstało w sumie 11 targowisk. Działają m.in. w Janikowie, Pakości czy Kowalewie Pomorskim.

Kolejny nabór wniosków o wsparcie na tego typu inwestycje planowany jest wkrótce.