W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, już po raz 25., obyła się przedświąteczna wystawa rękodzieła osób niepełnosprawnych połączona z kiermaszem. Dochód ze sprzedaży świątecznych ozdób przeznaczony zostanie na rehabilitację niepełnosprawnych osób.

- Wyklejamy choinki, słoiki na kiermasz, kubki gliniane, świeczki - Maria Pilarska z WTZ w Świeciu. - Mamy pięć pracowni, staramy się o szóstą. Są rzeczy z pracowni krawieckiej, informatycznej. Każdy się stara coś przygotować - opowiada Andrzej, uczestnik WTZ „Biały Domek" przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

- Uzyskane pieniądze z kiermaszów przeznaczane są na rehabilitację społeczną naszych uczestników, na różnego rodzaju wyjazdy. W tym momencie zbieramy na wyjazd do Władysławowa w przyszłym roku - wyjaśnia Justyna Wątorowska, instruktor terapii zajęciowej WTZ w Brodnicy.

- Spotykamy się tutaj, żeby nie tylko mówić o integracji ale żeby pokazać, że osoby z niepełnosprawnością mogą integrować się z mieszkańcami regionu. To jest ten kontakt bezpośredni osobisty - podsumowuje Maria Dreszer, pełnomocnik zarządu województwa ds. osób niepełnosprawnych.