Prawdziwa sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, ulica a nawet autobus. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Braille'a w Bydgoszczy powstało „Miasteczko bezpiecznego bohatera". To oznacza, że uczniowie będą mogli poznawać zasady bezpiecznego zachowania na drodze i podczas podróży.

Trzy stopnie - dla jednych to zaledwie kilka kroków, dla osób niewidzących to często wyzwanie. - Na pewno ważne jest, żeby osoba niewidoma potrafiła poznawać wszystkimi zmysłami, tak? One muszą być bardzo dobrze wypracowane i one rekompensują wzrok i to są przeżycia zupełnie inne, przede wszystkim emocje się rodzą. A przez emocje budzą się postawy - tłumaczy Małgorzata Szczepanek, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Bydgoszczy.

A to już o krok od wypracowania stałych zachowań, które osobie niewidzącej pozwalają na samodzielne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest, by stymulować rozwój zmysłów u dzieci, które mają problemy ze wzrokiem. Tyle teorii. W praktyce uczniowie Ośrodka Braille'a w Bydgoszczy będą mieli szansę poznawać otaczającą ich rzeczywistość w tzw. miasteczku bezpiecznego bohatera. - To miasteczko jest stworzone po to, żeby dzieci mogły się uczyć zasad bezpieczeństwa w komunikacji, w ruchu drogowym, ale też dla tych dzieci niepełnosprawnych wzrokowo, żeby one mogły doświadczać różnych faktur, bo mamy tam zrobione różne nawierzchnie, różne ogrodzenia - wyjaśnia Małgorzata Sarnacka, pedagog.

Sprawdzamy: jest ulica, sygnalizacja, różne płoty i autobus, który chyba najbardziej przypadł dzieciom do gustu. „Co było takiego najfajniejszego w miasteczku?” – pytamy. - Autobus - odpowiada Olek. „Dlaczego?” – dociekamy. - Bo można było wsiąść - wyjaśnia chłopiec. „Czego możesz się nauczyć w takim autobusie?” - pytamy Paulinę. - Jak wejść do niego. Zobaczyć, gdzie bilety można skasować - mówi dziewczynka.

Ponad 118 tys. zł to całkowity koszt stworzenia miasteczka. Pieniądze pochodzą z rządowego programu "Bezpieczna+" oraz środków województwa. W placówce, poza otwarciem "Miasteczka bezpiecznego bohatera", podsumowano także ważną kampanię społeczną „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie", zorganizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. - Kampania miała na celu uzmysłowienie tym, którzy widzą, jak to jest nie widzieć; uzmysłowienie tego, że osoby z tego typu niepełnosprawnością są wśród nas - zaznacza Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

W kampanii uczestniczyło kilkadziesiąt szkół z całej Polski.