Studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zorganizowali szereg akcji charytatywnych, by wesprzeć 12-letnią Izabelę Słabeńską. Dziewczynka choruje na rzadką chorobę- chłoniaka limfoblastycznego trzeciego stopnia.

Iza dowiedziała się o swojej chorobie w maju w tego roku. Ta informacja zmieniła jej życie w nieustanne wizyty w szpitalu i kolejne badania. Na twarzy 12-latki pozostał jednak uśmiech, a w głowie jedno - największe - marzenie. - Zdrowie. Nie mam innych marzeń po prostu w tej chwili. Wszyscy pytają się o marzenia, a ja po prostu marzę o zdrowiu - wyznaje.

Leczenie Izy jest bardzo kosztowne, konieczne jest też stosowanie specjalnej diety. Z pomocą przychodzą ludzie dobrego serca, organizując akcje charytatywne. W niedzielę ponad 500 osób wzięło udział w biegu mikołajkowym, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na leczenie Izy. W środę do zbiórki włączyli się studenci UKW w Bydgoszczy. - Sama akcja, która jest dość mocno nagłośniona, spotyka się z tak przyjemnym i otwartym odbiorem, że bardzo ciężko pominąć takie osoby, które są dobre - przyznaje Jan Baumgart, student UKW, wolontariusz.

W budynku uczelni studenci-wolontariusze zbierali pieniądze. Fundusze zostaną przekazane na konto Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba". Liczy się jednak nie tylko pomoc materialna. W budynku głównym uniwersytetu wolontariusze DKMS i studenci UKW prowadzili akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych. - Trwa to około 5-7 minut i tak naprawdę nas kosztuje jedynie czas, który na to poświęcimy, a komuś możemy w przyszłości uratować życie - tłumaczy Karolina Ropejko, student UKW, wolontariusz DKMS.

Pomóc można także poprzez zakup artykułów spożywczych. Dział Promocji UKW zorganizował zbiórkę darów rzeczowych dla rodziny Izy. - Dla samej Izy to są medykamenty, takie podstawowe, jak: igły, plastry, gaza itp. Dla dzieci oczywiście zbieramy również zabawki, gry. Zbieramy również środki higieny, środki czystości - wyjaśnia Sławomir Łaniecki, rzecznik prasowy UKW.

Zebrane artykuły mają pomóc w przygotowaniach do Świąt, które Iza ma nadzieję spędzić w domu- z babcią i dwójką rodzeństwa.