W Muzeum Etnograficznym w Toruniu i w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej odbyły się tradycyjne przedświąteczne kiermasze

W Muzeum Etnograficznym w Toruniu, podczas świątecznego kiermaszu, ponad 100 twórców zaprezentowało tradycyjne wyroby rękodzieła związane z Bożym Narodzeniem oraz regionalne przysmaki. - to jest taki mój sposób na życie, ponieważ jestem osobą niepełnosprawną, więc nie nudzę się nigdy i bardzo fajnie, że to robię. Ludziom się podoba i z przyjemnością zawsze tu przyjeżdżam - przyznaje jedna z uczestniczek kiermaszu. Na stoiskach można było zobaczyć, między innymi słomiane i wiórowe ozdoby choinkowe, ręcznie malowane szklane i ceramiczne bombki, woskowe świece i stroiki świąteczne, haftowane bieżniki i serwetki, rzeźbione anioły, szopki oraz postacie świętych. - Są inne, są ciekawsze, nie są sztampowe - uważa inna uczestniczka kiermaszu. W Muzeum Etnograficznym odbyły się także rodzinne warsztaty "Ubierz choinkę obdaruj rodzinkę", podczas których uczestnicy wykonywali tradycyjne ozdoby choinkowe.

Kiermasz Bożonarodzeniowy po raz 14. odbył się również w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Swoje dzieła prezentowali lokalni twórcy ludowi, rękodzielnicy, a także producenci tradycyjnego jadła. Można było nabyć oryginalne ozdoby świąteczne, ręcznie robione zabawki czy własnoręcznie malowane ikony. - Zaprosiliśmy około 50 wystawców. Na tym kiermaszu można zakupić ozdoby na choinkę, do dekoracji wnętrz, prezenty oraz smakołyki. I są to rzeczy niepowtarzalne - opowiada Beata Wąsik z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Przewodnik po Bożym Narodzeniu", przygotowana przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu.