Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast oraz jej przedłużenie z czterech do pięciu lat - to jedne z wielu zmian, które przedstawili w poniedziałek członkowie partii „Porozumienie". A dla przedsiębiorców - "Konstytucja Biznesu", czyli pakiet pięciu ustaw, w których proponowane są m.in. ulgi dla nowych firm. Zmiany te zostały zaprezentowane podczas poniedziałkowej konferencji w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast to jedna z najważniejszych zmian, wprowadzonych przez nowelizację ustawy. Co ważne, prawo nie ma działać wstecz, a za pierwszą kadencją zostanie uznana ta liczona od 2018 roku. „To nie jedyna zmiana, która prawdopodobnie będzie obowiązywać w nadchodzących wyborach” - mówi polityk "Porozumienia", Adam Banaszak. - Udało nam się przeprowadzić ostateczną naszą decyzję, jeszcze przed wyborami, czyli przedłużenie kadencji do pięciu lat; dwukadencyjność, ale działającą do przodu, nie wstecz i wreszcie to, że w tych małych gminach do 20 tys. obywateli pozostały JOW-y - zaznacza Adam Banaszak, wiceprzewodniczący Sejmiku kujawsko-pomorskiego.

Teraz zmianami w ordynacji wyborczej zajmuje się Senat. Jak zapowiada Adam Banaszak, partia funkcjonuje w ramach wspólnej koalicji z Prawem i Sprawiedliwością, a w najbliższych wyborach samorządowych kandydaci zjednoczonej prawicy mają startować razem, z jednej listy. - Wierzymy w to, że wspólnie z kolegami z PiS zdobędziemy władzę - nie kryje Andrzej Walkowiak, radny sejmiku, przewodniczący "Porozumienia" w Kujawsko-Pomorskiem.

Inna propozycja partii skierowana jest do przedsiębiorców. „Konstytucja Biznesu” to pakiet pięciu ustaw, który ma zmienić polską rzeczywistość biznesową. W ramach tego "Porozumienie" proponuje m.in. tzw. pas startowy dla nowych firm, a w nim - ulga na start, która w ciągu 10 lat ma przynieść firmom nawet 8 mld zł oszczędności. - Będzie ulga na start, czyli przez pierwsze sześć miesięcy przedsiębiorca rozpoczynający swą działalność nie będzie płacił żadnych składek, potem przechodzi na tzw. mały ZUS i dopiero potem będzie przechodził na ogólne zasady - wyjaśnia Iwona Michałek z ‘Porozumienia”, posłanka klubu PiS.

Uregulowane mają zostać również zasady funkcjonowania przedsiębiorstw zagranicznych w Polsce, a prawo przede wszystkim ma być bardziej przejrzyste.