Z żeglarstwem i morzem związana od blisko 20 lat. Pierwszy kontakt z jachtem miała jako 5-latka, na Zalewie Koronowskim, gdzie na krótki rejs zabrała ją starsza siostra. Prawdziwa przygoda z żeglarstwem zaczęła się jednak, gdy jako nastolatka trafiła na harcerski obóz żeglarski, gdzie zdobyła pierwsze stopnie żeglarskie. Teraz bydgoszczanka Hanna Leniec razem z załogą próbuje pobić rekord Guinessa, opływając biegun południowy.

Ambitna, waleczna pełna determinacji. Cele realizuje krok po kroku. Tak samo Hanna Leniec podchodzi do kolejnego wyzwania. - Cieszę się, że tu jestem; że jest cała załoga w komplecie zdrowa; że jest Mariusz i że razem popłyniemy na ten długo wyczekiwany rejs. I że razem popłyniemy dookoła Antarktydy - opowiada bydgoszczanka.

Jachtem „Katharsis II" dowodzi kapitan Mariusz Koper. To ma być pierwszy taki rejs w historii. Załoga planuje wykonać całą pętlę wokół Antarktydy, płynąc na południe od 60. stopnia południowej szerokości geograficznej. Pojawiła się szansa na nowy, żeglarski rekord świata, ujęty również w „Księdze Rekordów Guinessa”. - Marzyłem o tym od wielu lat, ostatnie pięć to były mentalne i fizyczne przygotowania do tego rejsu. Tej trasy nie przepłynął jeszcze żaden jacht. Jeżeli jest wyzwanie, to należy podjąć rękawicę i zrealizować swoje marzenia - wyznaje kapitan.

22 metrowy jacht, z 9-osobową załogą, ma do pokonania 17000 mil morskich. Wyprawa to nie tylko żeglarskie wyzwanie, ale również nieustanne badania naukowe. - Płyniemy w miejsca, w które praktycznie nikt nie pływa. Jeżeli statek naukowy płynie, to w niektóre wybrane miejsca. My ogarniamy w krótkim okresie niesamowicie duży rejon - podkreśla dr hab. Piotr Kukliński z Instytutu Oceanologii PAN.

Załoga przygotowuje się do rejsu w Republice Południowej Afryki. Towarzyszy jej operator TVP3 Bydgoszcz Piotr Kaja. „Katharsis II” port opuści w sobotę.