Rozpoczyna się remont Pałacu Dąmbskich w Toruniu. W środę władze regionu przekazały barokowy zabytek w ręce wykonawcy prac. Od 2014 roku budynek jest siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego. Po remoncie ma służyć jednak nie tylko artystom.

Od razu przykuwa wzrok. Fasada Pałacu Dąmbskich to jeden z nielicznych zachowanych przykładów toruńskiego zdobnictwa barokowego. Rezydencja, wzniesiona w 1693 roku przez biskupa kujawskiego Stanisława Dąmbskiego, powstała na zrębach dwóch dużo starszych kamienic. „To najstarsza część Pałacu Dąmbskich. Znajdujemy się w gotyckich średniowiecznych piwnicach. Po remoncie to miejsce ma zyskać zupełnie nową funkcję” – wyjaśniamy.

Te pomieszczenia wypełnić mają dźwięki saksofonu trąbki czy kontrabasu. Zgodnie z planem, będzie tu klub jazzowy, gdzie w kameralnej atmosferze artyści będą mogli muzykować, a goście przy stolikach delektować się sztuką. - Posadzki zostają stare, będą szlifowane. Ściany będą odrestaurowane. Cegły będą wyczyszczone. Sufit bardzo ładny, też zostanie wyczyszczony. Będzie to takie bardzo ładne pomieszczenie - zapowiada Sławomir Szymański, wykonawca prac.

Podobnie jak komnaty już w barokowym wystroju na wyższych kondygnacjach. „A to już sala reprezentacyjna na pierwszym piętrze w Pałacu Dąmbskich. Po rewitalizacji będzie służyła Urzędowi Marszałkowskiemu” - dodajemy.

Samorząd regionu, do którego aktualnie należy budynek planuje tu z czasem stworzyć Muzeum Dziejów Region. W odnowionych wnętrzach mają odbywać się konferencje, spotkania i dyskusje. - Trochę zazdrościmy prezydentów, którzy mają ratusze, w których mogą gościć u siebie swoich gości, takie jak Dwór Artusa czy Ratusz chociażby w Toruniu, my mieliśmy trochę z tym problem, ale mam nadzieję, że to się zmieni - wyznaje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Zmienić mają się też warunki pracy artystów teatru impresaryjnego. Do tej pory aktorzy mieli raczej ograniczone możliwości. - Bardzo wiele się zmieni, ponieważ wreszcie będzie to budynek dostosowany do potrzeb współczesnego widza i uczestnika życia kulturalnego - informuje Anna Wołek, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu.

Pomieszczenia zostaną przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Pojawią się przestronne garderoby i nowa aranżacja letniej sceny plenerowej. „Tu z kolei zostanie umiejscowiona scena kameralna dla łącznie 150 widzów. Zajmie ona dwie kondygnacje. Dlatego ten strop już wkrótce zostanie wyburzony” – kontynuujemy prezentację.

Wykonawcy prac mają na przeprowadzenie remontu około roku. Całkowity koszt rewitalizacji pałacu to 15,5 mln zł, z czego 11 mln to dotacja z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Władze regionu zabiegają także o środki na odnowienie kinoteatru Grunwald, gdzie miałaby się mieścić główna scena teatru impresaryjnego. Tymczasowo aktorzy występują w siedzibie Fundacji Tumult.