Barbara N. - wójt gminy Rogowo koło Rypina oraz urzędnik gminy zostali oskarżeni o przyczynienie się do śmierci dwóch pracowników. W lipcu ubiegłego roku, podczas prac w studzience kanalizacyjnej, dwaj mężczyźni stracili przytomność i zmarli. Do tragedii najprawdopodobniej przyczynił się siarkowodór, który ulatniał się w studzience.

Wójt gminy Barbara N. jest oskarżona o niedopełnienie obowiązków służbowych. Zarzuty dotyczą niesporządzenia zasad prowadzenia szkoleń bhp oraz sporządzenia szczegółowej instrukcji bhp. Grozi jej do 3 lat pozbawienia wolności.

Jak podało Radio PiK, oskarżony został też gminny urzędnik Leszek K., któremu zarzuca się nieumyślne spowodowanie śmierci. Mężczyzna, odpowiedzialny za konserwację i eksploatację urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, skierował pracowników do udrożnienia studzienek. Nie było go na miejscu prac. Grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

W lipcu 2017 roku dwóch pracowników Urzędu Gminy w Rogowie zmarło podczas udrażniania instalacji sanitarnej w jednej ze studzienek kanalizacyjnych. Przyczyną śmierci 54- i 62-latka było zatrucie gazem.

Na Kujawach i Pomorzu liczba wypadków przy pracy wzrasta, ale jest mniej ofiar śmiertelnych. W ubiegłym roku doszło do 205 wypadków, 35 osób zmarło. Rok wcześniej życie straciło 39 osób, w 2015 - 47.