Nauka, sztuka i sport. Trzy kategorie i trzy zwycięstwa. Szkoły i uczniowie z regionu zostali nagrodzeni w programie stypendialnym Enea Akademia Talentów. Granty oraz stypendia przyznane wyróżnionym mają pomóc w rozwijaniu wiedzy, pasji i umiejętności.

Zrewolucjonizować silniki elektryczne - to cel 15-letniego Doriana. Uczeń Zespołu Szkół nr 4 w Bydgoszczy stworzył projekt przekładni hydraulicznej wspomagającej silnik. - Obecnie projekt z kolegą prowadzę i chcemy go jak najlepiej rozwinąć i są potrzebne fundusze na to. To jest innowacyjna jednostka napędowa. Teraz nazywa się moduł napędowy i pracujemy nad nim od stycznia zeszłego roku - zdradza tajniki projektu Dorian Żarna, zwycięzca programu stypendialnego Enea Akademia Talentów.

Mechanika, hydrostatyka i hydrodynamika. Zainteresowania Doriana zostały wyróżnione w kategorii "nauka" w programie Enea Akademia Talentów. - To oczywiście prestiż zarówno dla Doriana, jak i dla mnie, jak i dla szkoły, którą reprezentujemy - cieszy się Kamilla Tuzińska, nauczycielka Doriana.

Drużynowa gra goalball oraz specjalnie realizowane filmy dla osób niewidomych i słabowidzących. Projekty Ośrodka Braille'a w Bydgoszczy mają rozwijać umiejętności niepełnosprawnych. - Środki, które otrzymamy dzięki Enei, zostaną spożytkowane na przedstawienie filmów z audiodeskrypcją - opowiada Beata Cieślińska, wicedyrektor Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 w Bydgoszczy. Są plany zorganizowania ogólnopolskiego turnieju goalballa. To jest nowa dyscyplina.

Wśród najlepszych w dziedzinie nauki jest również Oliwier Gołembiewski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 32 w Bydgoszczy. - To projekt skierowany do uczniów, jak i ich rodziców, projekt, który przewiduje stypendia dla najzdolniejszych, jak i projekt skierowany do szkół - informuje Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji Enea.

Nagrodzone szkoły dostaną granty w wysokości 10 tysięcy złotych, a uczniowie otrzymają stypendia o wartości 3 tysięcy. Program stypendialny objął honorowym patronatem Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.