Umiejętność mówienia o nauce w sposób zrozumiały nie tylko dla naukowców - taki cel przyświeca wspólnej inicjatywie TVP3 Bydgoszcz, Instytutu Pamięci Narodowej i kuratorium oświaty. Dzięki współpracy reportaże dziennikarzy TVP3 Bydgoszcz stają się pomocą dydaktyczną podczas lekcji historii. Nauczyciele mogą wykorzystać fragmentów programów podczas zajęć.

"Lekcja historii" to program emitowany na antenie TVP3 Bydgoszcz. To też lekcja historii. Uzupełniona o fragmenty telewizyjnej produkcji. Zamiast tablicy – rzutnik, zamiast czytania fragmentów książki - film. Treść podawana w taki sposób jest dla młodzieży o wiele atrakcyjniejsza. - Jest to lepsze niż siedzenie nad zeszytem i pisanie notatek - przyznaje Miłosz Chmielewski, uczeń Zespołu Szkół nr 23 w Bydgoszczy. - Większość ludzi jest wzrokowcami, dlatego takie materiały ułatwiają zapamiętywanie faktów - dodaje Grzegorz Rozwadowski, kolega Miłosza.

Ewa Jędrzejczak-Taranek to nauczycielka, ale przede wszystkim pasjonatka historii. Dlatego chętnie wykorzystuje w pracy multimedia. - To też dla mnie jest źródło, inspiracja do poszukiwania wiedzy o swoim mieście i mogę też tą wiedzą podzielić się z młodzieżą - nie ukrywa nauczycielka z Zespołu Szkół nr 23.

Każdy nauczyciel może pobrać ze strony Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty dowolny odcinek programu "Lekcja historii" i pokazać go podczas zajęć. - Może wybrać tylko część materiału, opuścić kwestię np. dotyczącą dyskusji w studio i sam poprowadzić dyskusję w klasie. Jest to doskonały element wzmacniający proces dydaktyczny nauczycieli historii, ponieważ pokazuje historię bardzo blisko miejsca zamieszkania ucznia - zaznacza Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

To np. kulisy Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie, tajemnica śmierci opozycjonisty z regionu - Piotra Bartoszcze, czy historia asa polskiego wywiadu - Jana Żychonia, który największe sukcesy odnosił pracując w Bydgoszczy. - Autorzy programu i pracownicy IPN przybliżają zapomniane, mniej znane karty dziejów regionu. Przybliżają bardzo ciekawe i ważne postacie oraz wydarzenia z historii regionu ale w ujęciu ogólnopolskim - zauważa Edyta Cisewska, naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy.

"Historia Polski XX wieku wraca do szkół" - podkreślała w Bydgoszczy minister edukacji narodowej. Anna Zalewska we wrześniu mówiła o wdrażanej reformie edukacji, która da "historii" należne miejsce w szkole. - Wróciła historia, żebyśmy przestali co trzy lata przerywać edukację. Tak to właśnie wyglądało: nigdy nie było czasu na wiek XX - tłumaczyła minister Zalewska.

Dlatego historii XX wieku właśnie, IPN poświęcił swój najnowszy film pt. „Niezwyciężeni". - To jest nasza rzeczywistość XX wieku, po 1939 roku - jak jesteśmy miażdżeni przez dwa totalitaryzmy i nie poddajemy się - wyjaśnia dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

W 4,5 minuty opowiada o 50 latach heroicznej walki Polaków o niepodległość. Animowany film zobaczyło już kilka milionów widzów.