15 stycznia to "Blue Monday", czyli - według naukowców - najbardziej depresyjny dzień w roku. Wpływ na to mają m.in. długie zimowe noce. Mała ilość słońca powoduje także uczucie zmęczenia. Naukowcy z Collegium Medicum UMK w Toruniu stworzyli pierwszy w Polsce innowacyjny projekt naukowo-badawczy. Chcą w ten sposób pomóc osobom cierpiącym na Zespół Przewlekłego Zmęczenia.

Pośpiech, natłok pracy, depresyjna pogoda. Wszystko to sprawia, że w szczególności zimą niektórym dokucza zmęczenie. Utrzymujące się dłużej niż sześć miesięcy, może być oznaką tzw. Zespołu Przewlekłego Zmęczenia. Świadomość występowania tego schorzenia wciąż jest niewielka. „Słyszał pan o Zespole Przewlekłego Zmęczenia?” – pytamy przechodnia. - Nie, nie słyszałem- nie kryje jeden bydgoszczan. - Nie słyszałem - przyznaje kolejny bydgoszczanin. - Nie słyszeliśmy, my się dobrze czujemy, jesteśmy na emeryturze i dobrze się czujemy - dodaje jego małżonka. - Tak, słyszałam. Czytałam o tym. Mam znajomych, którzy na coś takiego cierpią. Przede wszystkim całą zimę, całą wiosnę mogliby przespać i to jest dla nich najtrudniejsze, bo ciężko im funkcjonować normalnie - opowiada kolejna bydgoszczanka.

Objawy przypominają zwykłe przeziębienie. Problem jest jednak poważny. - Każdy zainteresowany, który zauważy u siebie długotrwałego, przewlekłego zmęczenia, które nie ustępuje mimo tego, że podejmuje próby odpoczynku, powinien skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu - radzi dr hab. Paweł Zalewski z Zakładu Ergonomii i Fizjologii Wysiłku Fizycznego UMK w Toruniu.

Na przewlekłe zmęczenie cierpi do 3 proc. populacji, a liczba osób wciąż wzrasta. Naukowcy z Collegium Medicum UMK rozpoczęli pierwszy w Polsce innowacyjny projekt naukowo- badawczy, dotyczący diagnostyki i terapii przewlekłego zmęczenia. - Chcielibyśmy przede wszystkim podnieść jakość życia pacjentów z Zespołem Przewlekłego Zmęczenia. Realizowaliśmy już jeden projekt, który opierał się tylko na aktywności fizycznej. Teraz, korzystając z danych literaturowych, wiedząc, że kriokomora ma pozytywny wpływ na organizm człowieka, a zwłaszcza na autonomiczny układ nerwowy, którym my się zajmujemy, chcemy poprawić jakość życia tych pacjentów - tłumaczy dr Joanna Słomko- Zakład Ergonomii i Fizjologii Wysiłku Fizycznego UMK w Toruniu.

W Centrum Onkologii w Bydgoszczy pacjenci zostali poddani zabiegom w kriokomorze ogólnoustrojowej. To drugi etap badań. Zespół badawczy cały czas prowadzi nabór pacjentów. Zgłosić mogą się osoby w wieku od 22 do 55 lat, które odczuwają przewlekłe zmęczenie powyżej sześciu miesięcy.